فناوری اطلاعات

فروش نخستین رایانه تولیدی اپل به قیمت 671 هزار دلار

 

نخستین رایانه شخصی که در شرکت اپل ساخته شد Apple 1 نام داشت و روز گذشته طی یک حراجی در آلمان به قیمت 671 هزار و 400 دلار فروخته شد.
 
 
نخستین رایانه شخصی که در شرکت اپل ساخته شد Apple 1 نام داشت که این روزها گفته می‌شود تنها 6 عدد از آن‌ها در دنیا موجود است که همچنان سالم بوده و کار می‌کنند. اما روز گذشته یکی از این 6 رایانه شخصی اولیه که هنوز سالم بودند، طی یک حراجی در آلمان به قیمت 671 هزار و 400 دلار فروخته شد.
 
به گزارش فارس به نقل از سی‌نت، این دستگاه توسط "استیو وزنیاک"(Steve Wozniak) و در گاراژ خانه پدری "استیو جابز"(Steve Jobs) در سال 1976 ساخته شد در این حراجی به همراه قراردادی به فروش رسید که بین "استیو جابز" و مالک اصلی آن یعنی "فرد هاتفیلد"( Fred Hatfield) به امضا رسیده بود.
 
 
حراجی آلمانی Breker که این رایانه شخصی بی‌نظیر در آن به فروش رسید، در دسامبر سال گذشته یکی دیگر از نمونه‌های Apple 1 را به قیمت 640 هزار دلار به فروش رسانده بود. لازم به ذکر است که در ژوئن گذشته هم حراجی Sotheby در نیویورک یک مدل از این رایانه شخصی را به قیمت 374 هزار و 500 دلار فروخت.
 
زمانی که "استیو وزنیاک"  و "استیو جابز" رایانه شخصی Apple I Computer را در سال 1976 در نمایشگاه Homebrew Computer Club عرضه کردند، این محصول از جانب هیچ کس مورد استقبال قرار نگرفت. اما شخصی به نام "پائول ترل"( Paul Terrell) که صاحب فروشگاه‌های زنجیره‌ای Byte Shop بود، از این محصول استقبال کرد. او 50 عدد از این رایانه‌ها را خریداری کرد و حاضر شد به‌ازای هر کدام از آن‌ها 500 دلار پرداخت کند.
 
وزنیاک و جابز موظف شدند ظرف مدت 30 روز این رایانه‌ها را تولید کنند. فرآیند تولید توسط آن‌ها ادامه یافت و این دو فرد در دوره زمانی کوتاه توانستند 50 نمونه دیگر از رایانه لوحی Apple 1 را بسازند و به دوستان خود بفروشند و علاوه بر آن، 100 نمونه از این رایانه هم با قیمت واحد 666.66 دلار به شرکت‌های مختلف فروخته شد.
 
 
تولید 50 رایانه Apple 1 در 30 روز معادل تولید 1.67 رایانه در هر روز بود. اگر بخواهیم این فرآیند را با شرایط امروز محاسبه کنیم،‌ هزینه‌ روزانه بالغ بر یک میلیون و 121 هزار و 238 دلار برای ساخت این رایانه صرف می‌شود.
 
کارشناسان می‌گویند که این روزها فقط 44 دستگاه Apple 1 در سراسر جهان موجود است و تنها 6 مدل از آن‌ها هنوز سالم هستند و می‌توانند کار کنند.

​​