تلفن همراه

رگولاتوری: بزودی مشتركان تلفن همراه ایرانی قادر به تغییر اپراتور بدون تعویض شماره می شوند

gsmarena_024.jpg

مدیر كل دفتر بررسی های فنی و اقتصادی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: آیین نامه تغییر اپراتور بدون تغییر شماره تلفن تدوین شده و در دستور كار كمیسیون تنظیم مقررات قرار گرفته است .
 
' حسین فلاح ' در گفت و گو با ایرنا افزود: با تصویب این آیین نامه در كمیسیون تنظیم مقررات ،مشتركان تلفن همراه ،می توانند بدون تغییر شماره تلفن همراه، اپراتور خود را تغییر دهند. 
وی افزود: شماره تلفن به مرور زمان یك حق مالكیت معنوی و اختصاصی برای مشتركان پدید می آورد و اگر مشتركی علاقه‌مند به حفظ شماره خود در صورت تعویض اپراتور باشد می تواند از این سرویس استفاده كند. 
فلاح ادامه داد: این سرویس نیازمند یك مجموعه امكانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، هماهنگی بین اپراتورهای فعال در بازار سیم‌كارت و ارائه قوانین و مقررات لازم در این زمینه است كه پس از تصویب شرایط آیین‌نامه به اپراتورها ابلاغ خواهد شد. 
یادآور می شود:‌ آیین نامه تغییر اپراتور بدون تغییر شماره تلفن در بسیاری از كشورهای دارای تعداد اپراتور بسیار ، راه‌اندازی شده است . 
 
پروانه اپراتور پست غیر دولتی تا دو ماه آینده صادر می شود 
فلاح با اشاره به آزاد سازی فعالیت های پستی در كشور ،گفت: ضوابط حاكم بر پروانه فعالیت اپراتور پست غیردولتی تدوین شده و مزایده انتخاب این اپراتور در جریان است و تا دو ماه آینده پروانه آن صادر خواهد شد. 
 
رشد ۱۴ درصدی بخش خدمات ارتباطی 
وی با اشاره به رشد درآمدهای مستقیم حاصل از ارایه خدمات ارتباطی طی سال های گذشته گفت: سهم بخش ارتباطات در تولید ناخالص داخلی از ۱.۹۲ درصد در سال ۱۳۸۹ به ۲.۱۲ درصد در سال ۱۳۹۰ رسید كه نشان دهنده ۱۴ درصد رشد است . 
فلاح یاد آور شد كه سهم بخش ارتباطات در تولید ناخالص داخلی با احتساب ارزش خدمات غیر مستقیم این بخش به چهار درصد می رسید. 

​​