تلفن همراه

همکاری‌ شرکت‌های مخابراتی منطقه افزایش میابد

مرکز Fitch Ratings گزارش داد که عربستان سعودی پشتیبانی‌های جدیدی از شرکت مخابراتی Zain Saudi که توسط گروه شرکت‌های مخابراتی Zain Group کویت مدیریت می شود، انجام داده و به این نتیجه رسیده است که کشورهای منطقه خلیج فارس نسبت به گذشته تمایل بیشتری برای حمایت از صنعت مخابرات دارند.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این پشتیبانی‌ها در کوتاه‌مدت باعث خواهد شد تا شرکت‌های مخابراتی مختلف مشکلات خود را از میان بردارند و در درازمدت نیز اثرات مثبتی بر دولت‌ها برجا خواهد گذاشت تا در نهایت بتوانند همکاری‌های بیشتری بین اپراتورهای مخابراتی به وجود آورند.
 
مرکز Fitch همچنین بر این باور است که کشورهای حوزه خلیج فارس بر مبنای جمعیت و اندازه کوچک خود در آینده تنها از دو اپراتور اصلی پشتیبانی خواهند کرد، اما بسیاری از این کشورها از جمله عربستان سعودی، اردن و بحرین بیش از دو اپراتور فعال دارند و روی آن‌ها سرمایه گذاری‌های فراوان انجام داده‌اند.
 
در این کشورها رشد بازار مخابراتی با سرعت اندک دنبال می‌شود و باعث شده است تا فضا برای حضور اوپراتور چهارم و پنجم تنگ‌تر شود. به‌خصوص در کشورهایی که برای در اختیار گرفتن مجوز اپراتورها باید هزینه زیاد پرداخت کرد، این فضا با مشکلات بیشتری مواجه است. این مناطق به سرعت به شرایط اشباع می‌رسند که البته این فضا فشارها را بر اپراتورهای مخابراتی بیشتر می‌کند.
 
با این وجود مرکز Fitch معتقد نیست که هیچ یک از دولت‌های منطقه اجازه دهند که اپراتور مخابراتی آن‌ها با درآمد قابل ملاحظه با مشکل مواجه شوند. به خصوص در کشورهای منطقه دیده می‌شود که دولت‌ها بر سرمایه گذاری‌های خود برای توسعه زیرساخت‌های مخابراتی افزوده‌اند.
 
این اتفاق در کوتاه‌مدت باعث خواهد شد تا همکاری‌های مخابراتی بین شرکت‌های فعال در منطقه آغاز شود که هم‌اکنون مشابه آن را در تصمیم جدید دولت عربستان برای پشتیبانی بیشتر از شرکت مخابراتی Zain کویت می‌بینیم. اما در درازمدت دولت‌ها ترجیح می‌دهند گام‌های بلندتری به سمت ثبات خود در این بازار بردارند و به‌جای آنکه از سه یا چهار شرکت مخابراتی پشتیبانی کنند، سرمایه‌گذاری‌های بیشتری را روی دو اوپراتور اصلی خود انجام دهند.

​​