فناوری اطلاعات

فیس‌بوک روابط بین انسان‌ها را تخریب می‌کند

فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بر روابط میان انسان‌ها اثر مستقیم می گذارند و کارشناسان در بررسی جدید به این نتیجه رسیده ‌اند که این ابزارها می‌توانند باعث تخریب روابط میان افراد شوند.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این طور که مطالعه جدید نشان داده است، کاربرانی که از شبکه اجتماعی فیس‌بوک زیاد استفاده می‌کنند به روابط عاطفی خود آسیب جدی می‌زنند و آن را تخریب می‌کنند.
 
"راسل کلایتون"(Russell Clayton) از دانشجویان مقطع دکترا در دانشکده روزنامه‌نگاری وابسته به دانشگاه میسوری آمریکا که مدیریت این بررسی را برعهده داشت اعلام کرده است افرادی که برای فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی زمان زیادی صرف می‌کنند، بیش از دیگران در معرض بروز مشکلات در روابط احساسی خود قرار می‌گیرند.
 
او همچین اعلام کرد که اگر این فرآیند به همین صورت ادامه یابد، می‌تواند خیانت، تخریب ارتباط و حتی طلاق را به دنبال داشته باشد.
 
این مطالعه روی افراد بین 18 تا 82 سال انجام شد و از آن‌ها خواسته شد تا پاسخ دهند که چند وقت یک بار و به چه میزان به شبکه‌های اجتماعی سر می‌زنند. در پایان مشخص شد افزایش استفاده از فیس‌بوک می‌تواند مشکلات و اختلالاتی را در روابط افراد ایجاد کند که قابل پیش‌بینی هستند و نتایجی از جمله خیانت، فروپاشی رابطه و طلاق را به وجود می‌آورند.
 
کلایتون خاطر نشان کرد که این تهدیدها برای آن دسته از افرادی که در مراحل نخست ارتباط عاطفی خود به‌سر می‌برند بیشتر دیده می‌شود و استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی برای آن‌ها مضرتر است.

​​