تلفن همراه

تلفن همراه را در هنگام خواب خاموش کنید!

این طور که کارشناسان در بررسی‌های جدید دریافته‌اند، بیش از 80 درصد مردم در تمام ساعات شبانه‌روز حتی در زمانی که خواب هستند هم تلفن همراه خود را روشن نگه می‌دارند.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، تلفن‌های همراه و رایانه‌های لوحی معمولا به عنوان ساعت هشدار دهنده در هنگام خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما کارشناسان اعلام کرده‌اند که استفاده از این ابزار حتی به عنوان ساعت هم می‌تواند خواب شبانه را مختلف کند.
 
نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که چهار نفر از هر 10 کاربری که گوشی هوشمند دارد و این دستگاه او را در نیمه شب بیدار می‌کند، سراغ گوشی خود می‌رود تا دریابد که چه کسی با وی کار داشته است.
 
این بررسی که توسط مرکز  Rensselaer Polytechnic انجام شد، نشان داد که اگر تا دو ساعت قبل از خوابیدن کاربران با گوشی هوشمند یا رایانه لوحی کار کنند سطح ماده ملاتونین در بدن آن‌ها 23 درصد کاهش میابد. ملاتونین در بدن انسان وظیفه دارد میزان تاریکی محیط اطراف را مشخص کند و به بدن اعلام نماید که چه زمان برای خوابیدن بهتر است. زمانی که سطح ملاتونین کاهش یابد، بدن به درستی موقع درست خوابیدن را تشخیص نمی‌دهد و همین امر موجب می‌شود تا در جریان خواب شبانه مشکلاتی به وجود آید.
 
این کارشناسان اعلام کردند که اگر فاصله نمایشگر گوشی‌ هوشمند یا رایانه لوحی تا چشم کاربران بیشتر از 14 اینچ باشد، این افراد کمتر در معرض اختلالات خواب قرار می‌گیرند.

​​