تلفن همراه

نوکیا تابستان امسال سیمبین را به‌طور کامل کنار می‌گذارد

شرکت نوکیا سرانجام تصمیم گرفته است که عرضه گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل سیمبین را از تابستان امسال متوقف کند و فعالیت‌های خود در حوزه تولید گوشی‌های هوشمند را به طور کامل به سیستم‌عامل ویندوز فون مایکروسافت منتقل کند.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، گوشی هوشمند Nokia 808 PureView که هم‌اکنون در بازار به فروش می‌رسد آخرین محصولی بود که مبتنی بر سیستم‌عامل سیمبین ساخته شد.
 
روزنامه فایننشال‌تایمز بدون ذکر منبع توضیح داده است که این شرکت بزرگ فنلاندی روز خاصی را برای خاتمه این فعالیت اعلام نکرده است و هم‌اکنون در انتظار است تا گوشی‌های سیمبینی که در چرخه فروش قرار دارند، به اتمام برسند.
 
طی فصل نخست سال جاری میلادی نوکیا در مجموع نیم میلیون گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیمبین روانه بازار کرد و در مقابل 5.6 میلیون دستگاه گوشی هوشمند Lumia مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز فون وارد بازار جهانی شد. این شرکت در مجموع 61.9 میلیون دستگاه تلفن‌همراه مبنتی بر این سیستم‌عامل روانه بازار کرد.
 
نوکیا در این خصوص توضیح داد: «برای آنکه سیمبین از چرخه تولید خارج شود دوره زمانی 22 ماه سپری شد و در مقابل یک سال طول کشید تا بتوانیم گوشی‌های خود را با ویندوز فون مایکروسافت تطابق دهیم. ما تلاش کردیم در دوره زمانی کوتاه این سیستم‌عامل را از چرخه تولید خارج کنیم و در دوره زمانی طولانی‌تر با شناسایی نیازهای کاربران، به آن‌ها پاسخ دهیم».
 
مرکز Kantar Worldpanel پیش‌بینی کرده است که طی سه ماه قبل از آپریل 2013 سیستم‌عامل سیمبین 1.8 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند اروپا را در دست داشته است که این رقم برای مدت مشابه سال گذشته 8 درصد گزارش شد. این سیستم‌عامل که در اصل توسط مرکز Psion برای رایانه‌های همراه طراحی شده بود، همچنان صاحب 2 درصد از بازار چین است.

​​