فناوری اطلاعات

چهارمین دیتاسنتر استانی کشور در قم راه‌اندازی شد

چهارمین دیتا سنتر استانی در قم با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز پنج شنبه طی مراسمی در استانداری قم افتتاح شد.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا در قم، علی حکیم جوادی، امروز پنج شنبه در مراسم افتتاح دیتاسنتر استان قم افزود: امروزه، اطلاعات، نه تنها بعنوان یکی از منابع و دارایی های اصلی سازمانها شناخته می شود، بلکه در حکم وسیله و ابزاری برای مدیریت موثر سایر منابع و دارایی های سازمان است.
 
وی با بیان این که فناوری اطلاعات به عنوان ابزار زمینه ساز انتقال، جابجایی، بکارگیری و مدیریت موثر اطلاعات در کشورها شناخته می شود، افزود: بر همین اساس، سازمان فناوری اطلاعات ایران، اقدامات لازم به منظور ایجاد مراکز داده در کلیه استان های کشور را آغاز کرده است.
 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: با توجه به قانون برنامه پنجم توسعه کشور، به منظور بسط خدمات دولت الکترونیک، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است نسبت به ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات و مراکز داده داخلی امن و پایدار با پهنای باند مناسب اقدام کند.
 
حکیم جوادی با بیان اینکه طبق برنامه پنجم توسعه وزارت ارتباطات مکلف به ایجاد مراکز داده امن و پایدار داخلی با رعایت مسائل امنیتی شده است، گفت: وزارت ارتباطات مکلف است تا پایان این برنامه تمام دستگاه‌های اجرایی را به شبکه ملی اطلاعات متصل کند تا پس از آن اطلاعات دستگاه‌های اجرایی در داخل کشور جریان یابد.
 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: با اجرایی شدن این تکلیف دستگاه‌های اجرایی از پهنای باند داخلی که قیمت آن یک دهم پهنای باند بین‌الملل است استفاده خواهند کرد.
 
حکیم جوادی در ادامه با اشاره به ویژگی های این پروژه؛ مهمترین مزایای استفاده از این سرویس را در مقایسه با سرویس سرور اختصاصی هزینه بسیار کم، کاهش ترافیک غیرمستقیم، قایبلیت گسترش افزایش سرور و مرکز دادهایجاد فضای استاندارد، امن و مناسب و تخصیص فضا به همراه تامین ارتباط به شبکه به میزان مورد نیاز متقاضی عنوان کرد.

​​