باندپهن

وایمکس داتک چطور غیرقانونی شد؟

نگاهی به داستان۴۰ ماهه پروانه‌دار کردن و اعلام غیرقانونی بودن خدمات وایمکس داتک

datak.png

روز یکشنبه چهارم تیرماه ۹۲، خبری با عنوان "تنها چهار شركت، مجوز ارايه خدمات وايمكس را دارند" در قالب مصاحبه با مهندس رضوانی -معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي- بر روی وبسایت رسمی این سازمان منتشر شد که محتوای اصلی آن اعلام غیرقانونی بودن عرضه خدمات وایمکس از سوی شرکت رهام پارس یا همان داتک تلکام بود.


به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات در این مصاحبه تصریح کرده بود "با توجه به پايان مهلت يك ساله‌‌ داتک موظف بود نسبت به دريافت پروانه از رگولاتوري اقدام كند."

وی ضمن غير مجاز شمردن فعاليت شركت انتقال داده‌هاي رهام داتك در زمينه ارايه سرويس وايمكس گفت: "با توجه به اينكه اين شركت در مهلت مقرر، مجوز ارايه سرويس وايمكس را از رگولاتوري دريافت نكرده، مجاز به جذب مشتري و ارايه خدمات در اين حوزه نيست و بايد با مشتريان فعلي خود تسويه حساب كند و درصورت عدم توجه شركت انتقال داده‌هاي رهام داتك به اخطارهاي رگولاتوري، فعاليت آن در زمينه ارايه سرويس متوقف شده و مشتريان اين شركت مي‌توانند پس از تسويه حساب، خدمات وايمكس را از ساير اپراتورهاي داراي پروانه از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي دريافت كنند."

داتک اولین شرکت ایرانی بود که از اواخر سال ۸۳ خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم را در قالب فناوری های WiFi و بعد از آن 3G و WiMAX با تجهیزات شرکتهایی چون آلواریون، سامسونگ و هواوی به شهروندان تهرانی عرضه کرده بود و حالا بعد از گذشت بیش از ۵۰ ماه از فروش پروانه مختص وایمکس به چهار شرکت مبین نت، ایرانسل، اسپادان و گلستان و گذشت بیش از ۴۰ ماه از آغاز فرآیند لایسنس دار کردن وایمکس داتک و بعد از آن قبول پرداخت اقساطی حق پروانه و بعد قبول تعویق در پرداخت اقساط، ظاهرا رگولاتوری بالاخره از صدور این پروانه و پرداخت حق السهم از سوی شرکت وابسته به سازمان تامین اجتماعی ناامید شده و عرضه خدمات وایمکس داتک را همچون لایزر غیر قانونی اعلام کرده است.
 

این در حالی است که یازدهم اسفندماه سال ۸۸ معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفته بود "شرکت داتک بخشی از حق الامتیاز پروانه وایمکس را پرداخت کرد."

در آن زمان وبسایت رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطاد رادیویی به نقل از مهندس لطف اله سبوحی با اعلام این خبر نوشته بود "داتک بخشی از حق الامتیاز مربوط به دریافت پروانه را در تاریخ 10 اسفند ماه 88 پرداخت کرده و متعهد شده است که باقی آن را نیز طی روزهای آینده پرداخت کند.

به گفته سبوحی باتوجه به مهلت تعیین شده مصوب جلسه شماره 39 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مورخ 25 فروردین ماه 87 درخصوص شرکت های دارنده پروانه PAP که با استفاده از فناوری وایمکس خدمات خود را ارایه می کنند، داتک بخشی از این حق الامتیاز را پرداخت کرده است.
سبوحی تصریح کرده بود: پروانه این شرکت در حال آماده سازی برای صدور است و درخصوص سایر شرکت هایی که نسبت به پرداخت حق الامتیاز اقدام نکرده اند، براساس مقررات مصوب کمیسیون اقدامات قانونی به عمل خواهد آمد.
 
 
پس از آن و در ۱۹ تیرماه ۸۹ معاون صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات در گفتگو با فارس اعلام کرده بود: پروانه وایمكس داتك آماده است و با تصویب قانونی پرداخت اقساطی حق لایسنس در كمیسیون تنظیم، پروانه این اپراتور طی روزهای آینده اعطاء می‌شود.
 
لطف‌الله سبوحی اظهار داشته بود: شركت داتك به عنوان پنجمین اپراتور وایمكس از كمیسیون تنظیم مقررات درخواست كرده كه رقم حق لایسنس ( 40 درصد پیش پرداخت) را به صورت اقساط پرداخت كند.
به گفته وی پس از موافقت كمیسیون تنظیم با این درخواست، هفته گذشته این مجوز به صورت قانونی از سوی كمیسیون تنظیم صادر شد.
معاون صدور پروانه‌های سازمان تنظیم خاطر نشان كرده بود: پروانه وایمكس اپراتور داتك از سوی سازمان تنظیم آماده است و با مصوب شدن در كمیسیون تنظیم طی روزهای آینده صادر خواهد شد.

حق پروانه وایمكس برای استان تهران حدود 30 میلیارد تومان است كه اپراتور موظف است 40 درصد این مبلغ را به صورت نقدی پرداخت كند.
 
دقیقا یک ماه بعد، در ۱۹ مردادماه ۸۹ وبسایت رگولاتوری طی اطلاعیه ای تصریح کرد عرضه خدمات ارتباطات بی‌سیم مبتنی بر فناوری وایمکس برای آن دسته از شرکت‌های PAP که تا کنون نسبت به تامین نیازمندی‌های لازم برای ادامه ارائه سرویس اقدام نکرده‌اند، ممنوع است.
در این اطلاعیه آمده بود: براساس اعلام معاونت نظارت و اعمال مقررات سازمان، شرکت‌های لایزر و داده‌پردازی  فن‌آوا مجاز به ارائه خدمات ارتباطات بی‌سیم مبتنی بر فناوری وایمکس نیستند. از یازده شرکت دارنده پروانه ارائه خدمات انتقال داده‌ها ندا (PAP )، سه شرکت انتقال  داده‌ای رهام داتک، لایزر و داده‌پردازی فن‌آوا در زمینه ارائه سرویس‌های  Wimax فعالیت دارند که بر اساس بررسی‌های کارشناسی معاونت فوق، تنها شرکت انتقال داده‌های رهام داتک نسبت به تامین نیازمندی‌های لازم جهت ادامه ارائه سرویس اقدام نموده است.
 
رگولاتوری در این اطلاعیه خود تصریح کرده بود: در راستای اجرای مفاد پروانه صادره و حمایت از حقوق بهره‌برداران و دارندگان پروانه، شرکت‌های لایزر و داده‌پردازی فن‌آوا که علیرغم پیگیری‌های متعدد سازمان هنوز هیچگونه اقدامی نسبت به تامین نیازمندی‌های لازم برای ادامه سرویس معمول نداشته‌اند، مجاز به ارائه خدمات ارتباطات بی‌سیم مبتنی بر فناوری وایمکس نبوده و موظفند نسبت به توقف آنی واگذاری جدید سرویس مذکور و اطلاع‌رسانی و تسویه حساب با مشترکین فعال و توقف سرویس‌های ارائه شده تا پایان مرداد ماه اقدام کنند. براین اساس از کلیه مشترکین این شرکت‌ها تقاضا شده بود نسبت به تسویه حساب با شرکت‌های مذکور و دریافت سرویس مورد نظر از دارندگان  مجاز ارائه خدمات ارتباطات بی‌سیم مبتنی بر فناوری وایمکس اقدام کنند تا دچار اختلال یا قطع سرویس نشوند.
 
حدود یکسال از فرآیند لایسنس دار کردن وایمکس داتک خبری نشد تا آنکه در ۲۳ خردادماه ۱۳۹۰ صورتجلسه مصوبه جلسه ۱۱۰ کمیسیون تنظیم مقررات منتشر شد. براساس این مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات با تعویق پرداخت اقساط وایمکس داتک موافقت کرده بود.
بنا بر اعلام کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درخواست شرکت انتقال داده‌های رهام داتک مبنی بر تعویق چهار ماهه اقساط سررسید شده حق‌الاامتیاز صدور پروانه ارایه خدمات اینترنت بی‌سیم مبتنی بر فناوری وایمکس را مورد بررسی قرار داده بود. و در یکصد و دهمین جلسه خود در ۱۱ اردیبهشت ماه سال ۹۰، باتوجه به محدودیت‌های به وجود آمده برای شرکت انتقال داده‌های رهام داتک  در گشایش اعتبار اسنادی خرید تجهیزات، با پرداخت اقساط سررسید شده حق‌الامتیار در مقاطع ۳۰ اردیبهشت، ۳۰ خرداد، ۳۰ تیرماه و ۳۰ مرداد ماه سال ۱۳۹۰ ضمن سپردن ضمانت نامه بانکی معادل بدهی تا پایان پرداخت آخرین قسط به سازمان موافقت کرده بود.
این در حالی بود که پیش از این همین کمیسیون به منظور اعطای پروانه وایمکس به این شرکت ارایه‌دهنده خدمات اینترنت پرسرعت سیمی با پرداخت اقساط حق‌الامتیاز پروانه وایمکس در استان تهران موافقت کرده بود.
 
داتک اولین شرکت ایرانی بود که از اواخر سال ۸۳ خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم را در قالب فناوری های WiFi و بعد از آن 3G و WiMAX با تجهیزات شرکتهایی چون آلواریون، سامسونگ و هواوی به شهروندان تهرانی عرضه کرده بود و حالا بعد از گذشت بیش از ۵۰ ماه از فروش پروانه مختص وایمکس به چهار شرکت مبین نت، ایرانسل، اسپادان و گلستان و گذشت بیش از ۴۰ ماه از آغاز فرآیند لایسنس دار کردن وایمکس داتک و بعد از آن قبول پرداخت اقساطی حق پروانه و بعد قبول تعویق در پرداخت اقساط، ظاهرا رگولاتوری بالاخره از صدور این پروانه و پرداخت حق السهم از سوی شرکت وابسته به سازمان تامین اجتماعی ناامید شده و عرضه خدمات وایمکس داتک را همچون لایزر غیر قانونی اعلام کرده است.
 
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي در مصاحبه روز یکشنبه خود با وبسایت سازمان مطبوعش تصریح کرده: تنها چهار شركت ارتباطات مبين‌نت در تمامي استان‌ها، خدمات ارتباطي ايرانسل در 6 استان، مشاركتي سيار اصفهان و رايانه دانش گلستان در يك استان، مجوز ارايه خدمات ارتباطي بي‌سيم مبتني بر فناوري وايمكس در كشور را از سوي رگولاتوري دارند و در حال حاضر شركت ارتباطات مبين‌نت در 129 شهر، شركت خدمات ارتباطي ايرانسل در 33 شهر، شركت مشاركتي سيار اصفهان در يك شهر به بيش از 800 هزار كاربر خدمات ارتباطي بي‌سيم مبتني بر فناوري وايمكس را ارايه مي‌كنند.
وي درخصوص وضعيت ارايه خدمات وايمكس توسط ساير اپراتورها این چنین توضیح داده بود که "مطابق پروانه وايمكس، دارندگان پروانه PAP در سال اول فعاليت و با استفاده از موافقت اصولي شبكه بي‌سيم مبتني بر فناوري وايمكس، به مدت يك سال مي‌توانند نسبت به ارايه خدمات در اين حوزه اقدام كنند. اما پس از يك سال موظف هستند مطابق شرايط و ضوابط موافقت‌نامه پروانه ارايه وايمكس، از رگولاتوري، پروانه دريافت كنند. در غير اينصورت تمامي فعاليت‌هاي ارايه خدمات وايمكس از سوي آنها متوقف مي‌شود."

​​