تلفن همراه

وزیر فعلی ارتباطات: 4G تا آخر سال آینده/تحقیق برای ارائه 5G!

دكتر محمدحسن نامي در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا اظهار داشت: در حال حاضر شركت هايي در اين زمينه فعاليت مي كنند و قرار است تا پايان سال آينده اين نسل ارتباطي در كشور ارايه شود. 
 
نسل چهارم از يك راه‌حل جامع بر مبناي IP براي انتقال صدا، تصوير و داده استفاده مي‌كند و بر پايه اصل هرجا و هر زمان داده‌ها را با سرعتي بسيار بالاتر از نسل‌هاي قبل در اختيار كاربر قرار مي‌دهد. 
از لحاظ تكنيكي در نگاه ساده سرعت بارگذاري و بارگيري در LTE نسبت به نسل‌هاي قبل بسيار بالاتر است. ‏ 
‏ 
انجام تحقيقات پايه در زمينه ارايه خدمات نسل پنجم ارتباطي در دانشگاه تهران 
وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين از انجام تحقيقات پايه در زمينه ارايه خدمات نسل پنجم ارتباطي در دانشگاه تهران خبر داد و گفت: در حال حاضر معدودي از كشورها به ارايه خدمات در حوزه نسل پنجم مي پردازند. 
 
ارايه كامل خدمات اپراتور سوم پس از تصويب پيوست فرهنگي در شوراي عالي فضاي مجازي 
نامي درباره ارايه خدمات كامل اپراتور سوم از جمله خدمات تصويري گفت: پيوست فرهنگي ارايه مكالمه تصويري درباره اپراتور سوم تا كنون تهيه نشده بود كه در دانشگاه علامه طباطبائي در حال انجام است. 
وي افزود: قرار است پيوست فرهنگي ارايه خدمات مكالمه تصويري تكميل و به تصويب شوراي عالي فضاي مجازي برسد تا در مرحله بعدي خدمات كامل اين اپراتور آغاز شود. 
به گزارش ايرنا، اين نسل از شبكه هاي تلفن همراه، پيشرفته تر از نسل هاي قبلي بوده و از سرعت و ظرفيت بالايي در انتقال داده برخوردار است و به وسيله آن مي توان به اينترنت با سرعتهاي چندين برابر دسترسي پيدا كرد. افزايش پهناي باند، سرعت بالا براي اتصال به شبكه و پشتيباني از فناوري هاي جديد مواردي است كه در فناوري نسل سوم تلفن همراه ارائه مي شود و بدين ترتيب انقلابي در ارائه خدمات متنوع ارزش افزوده ايجاد كرده است. 
وزير ارتباطات وفناوري اطلاعات با بيان اين كه سهم فناوري اطلاعات در توليد ناخالص داخلي كشور اكنون ۵ درصد است، افزود : بايد اين سهم تا پايان برنامه پنجم به ۸ درصد برسد. 
وي ميانگين سهم فنآوري اطلاعات در توليد ناخالص داخلي كشورهاي پيشرفته را ۱۰ تا ۱۱ درصد اعلام كرد. 
وي همچنين سرمايه گذاري در بخش زيرساخت را داراي صرفه اقتصادي دانست و افزود : سرمايه گذاري يك دلار در اين بخش حتما باعث صرفه جويي ۳ دلاري در انرژي ، يك و هشت دهم دلاري در محيط زيست و ۳ و چهار دهم دلاري در ساير صنايع خواهد شد . 

​​