تلفن همراه

هزینه رومینگ تلفن همراه در اتحادیه اروپا ارزان‌تر شد

منبع: ایسنا
چک کردن ای‌میل یا وبگردی در تلفن همراه به هنگام سفرهای تعطیلات تابستان در اتحادیه اروپا یک سوم برای شهروندان این منطقه ارزان‌تر می‌شود.
 
 
نلی کراس، کمیسر مخابراتی اتحادیه اروپا، با اعلام کاهش 36 درصدی هزینه رومینگ گفت: اتحادیه اروپا باید برای زندگی مردم مناسب باشد.
 
وی خواهان حذف کامل این هزینه‌ها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا است اما در مورد اینکه وی در مدت 18 ماه باقی مانده از زمان مسئولیتش موفق شود به این هدف برسد، تردید وجود دارد.
 
تعرفه‌های تابستان در مارس سال گذشته اعلام شده بود اما کمیسیون اروپا معمولا نرخ‌های کمتر را در آستانه تعطیلات تابستان زمانی که تعرفه‌های جدید به اجرا درمی‌آیند، اعلام می‌کند.
 
به گزارش رویترز، با اعلام اخیر میزان کاهش هزینه رومینگ از سال 2007 تاکنون به 80 درصد می‌رسد.
 
از اول ماه ژوییه هزینه رومینگ استفاده از اینترنت از 70 به 45 سنت در هر مگابایت کاهش پیدا می‌کند. هزینه مکالمات رومینگ نیز از 29 به 25 سنت در هر دقیقه و دریافت تماس از هشت به هفت سنت در هر دقیقه می‌رسد.
 
هزینه ارسال پیامک از 9 به هشت سنت می‌رسد اما کاربران برای دریافت پیامک هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. تمامی هزینه‌ها در اول ژوییه سال آینده مجددا کاهش خواهند یافت.
 
با کاهش اخیر هزینه رومینگ، هزینه سفر در کرواسی که مقصد سفر تابستانی محبوبی به شمار می‌رود و از دوشنبه به اتحادیه اروپا می‌پیوندد، به میزان قابل توجهی کمتر می‌شود. با پیوستن کرواسی اعضای اتحادیه اروپا به 28 کشور می‌رسند.
 
کمیسیون اروپا اعلام کرده که استفاده از اینترنت موبایل در کرواسی 15 برابر ارزان‌تر از حال حاضر خواهد شد و پیامک و مکالمه با کشورهای دیگر اتحادیه اروپا نیز 10 برابر ارزان‌تر می‌شود.

​​