باندپهن

اروپا سرعت اینترنت را 5 هزار برابر می‌کند

کمیسیون اروپا و کشور ژاپن 6 پروژه جدید معرفی کردند که بر مبنای آن معماری اینترنت به طور کامل تغییر می‌کند و کارایی و بهره‌وری شبکه‌های انتقال داده به طور کامل عوض می‌شود.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، قرار است بر اساس یکی از این پروژه‌ها سرعت اینترنت در آینده 5 هزار برابر نسبت به اینترنت کنونی افزایش یابد و به طور دقیق‌تر، در حالی که هر کاربر اروپایی هم‌اکنون به طور میانگین با سرعت 19.7 مگابایت در ثانیه به اینترنت متصل می‌شود، تحت شبکه راه‌اندازی شده از طریق این پروژه با سرعت 100 گیگابایت در ثانیه به اینترنت دسترسی پیدا کند.
 
طبق گزارش‌های موجود، در سراسر جهان در هر دقیقه 1.7 میلیون میلیارد بایت اطلاعات جابه‌جا می‌شود و حجم ترافیک اطلاعاتی در شبکه‌های جهان از ابتدای سال 2012 تا ابتدای سال 2013 میلادی دو برابر شده است و پیش‌بینی می‌شود که این حجم اطلاعات تا سال 2018 میلادی 12 برابر شود. باید توجه داشت که این حجم گسترده اطلاعات به شبکه‌های جدید نیاز دارد که بتوان آن‌ها را جابه‌جا کرد.
 
این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری بالغ بر 18 میلیارد یورو دنبال می‌شوند که البته در مسیر آن‌ها مشکلاتی از جمله امنیت سایبری، ظرفیت شبکه، فضای ذخیره اطلاعات، حجم گسترده اطلاعات و میزان مصرف انرژی وجود دارد.
 
"نیلی کروئز"(Neelie Kroes) رئیس کمیسیون اروپا در این خصوص گفت: «اینترنت ما در آینده باید هیچ محدودیتی نداشته باشد. ما امروزه با محدودیت‌های فراوانی مواجه هستیم، چون هنوز تحول قابل ملاحظه‌ای در زمینه اطلاعات صورت نگرفته است».

​​