آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی منوط به اخذ پروانه شد

با مصوبه امروز مجلس فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی و سایبری مستلزم اخذ پروانه کسب از اتحادیه‌های صنفی است.
 
 
به گزارش خبرنگار پارلمانی تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دوشنبه مجلس، تعداد دیگری از مواد لایحه اصلاح قانون نظام صنفی کشور را به تصویب رساندند.
خانه ملتی‌ها با تصویب ماده 54 این لایحه فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی (سایبری) مستلزم اخذ پروانه کسب از اتحادیه دانستند. همچنین براساس تبصره ماده، چگونگی صدور مجوز و نحوه نظارت بر اینگونه فعالیت های صنفی به موجب آئین‌نامه‌ای است که توسط اتاق اصناف ایران با همکاری دبیرخانه هیئت عالی نظارت و وزارتخانه اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه می‌شود و پس از تائید هیئت عالی نظارت حداکثر ظرف 3 ماه از تاریخ لازم‌الاجراء این قانون به تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌رسد.
همچنین بهارستان‌نشینان با بررسی ماده 55 این لایحه مصوب کردند اشخاص حقیقی و یا حقوقی اعم از دولتی یا غیردولتی که طبق قوانین جاری موظف به اخذ مجوز فعالیت یا پروانه تاسیس، بهره‌برداری یا اشتغال از وزارتخانه‌ها، موسسات، سازمانهای شرکتهای دولتی و سایر دستگاه‌های دولتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است می‌باشند و همچنین نهادهای عمومی غیردولتی چنانچه به عرضه کالاها و خدمات به خرده‌فروشان یا مصرف‌کنندگان مبادرت ورزند مکلفند علاوه بر دریافت مجوز فعالیت و پروانه به اخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوط نیز اقدام کنند.
براساس تبصره این ماده نیز کلیه واحدهای صنفی مستقر در میادین میوه و تره‌بار شهرداری، پاینه‌های ورودی، خروجی، مسافربری، فرودگاهی، ایستگاه‌های راه‌آهن و مترو، مساجد، اماکن فرهنگی و مذهبی و تعاونی‌های مصرف در صورتی که به عرضه کالا و خدمات به عموم بپردازند مشمول این قانون می‌باشند و موظفند از اتحادیه‌های ذیربط موضوع این قانون پروانه کسب اخذ کنند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده 56 این لایحه مشخص کردند رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت مدیره اتحادیه‌ها و هئیت رئیسه اتاقهای اصناف شهرستان و حسب شکایت و گزارش‌هایی که با ذکر مشخصات شاکی و گزارش‌دهنده باطل می‌شود بر عهده کمیسیون‌های نظارت است.
همچنین نمایندگان با تصویب ماده 57 این لایحه آئین‌نامه‌های اجرایی این قانون در مورد تعیین صنوف سیار موضوع ماده 3، نحوه صدور، تمدید و تعویض پروانه کسب موقت و دائم طبق مفاد این قانون، انتخابات اتحادیه‌ها شامل شرایط فردی و صنفی داوطلبان و نحوه برگزاری انتخابات موضوع تبصره 3 ماده 22، شرح وظایف بازرس از جمله نظارت بر عملکرد هیئت مدیره اتحادیه و نیز تهیه گزارش بازرسی برای اتاق اصناف شهرستان، میزان و نحوه دریافت منابع مالی، شرح وظایف برگزاری انتخابات و منابع مالی کمیسیون‌های موضوع تبصره 4 ماده 45 و شرایط اعلام موجودی موضوع تبصره 2 ماده 60 توسط اتاق اصناف ایران با همکاری دبیرخانه هیئت عالی نظارت تهیه می‌شود و پس از تائید هیئت عالی نظارت ظرف 3 ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به تصویب وزیر صنعت معدن و تجارت می‌رسد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از تصویب مواد این لایحه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از کمیسیون اقتصادی مجلس درخواست کرد تا مواد ارجاعی به این کمیسیون را در جلسه امروز خود بررسی و گزارش آن را برای جلسه فردای مجلس آماده کند تا همه مواد این لایحه در جلسه فردا به تصویب برسد.

​​