باندپهن

آخرین وضعیت پروژه اتصال منازل به فیبرنوری

مدیرعامل اپراتور فیبرنوری منازل از همکاری یک شرکت فرانسوی برای ارائه راهکارهای اجرایی پروژه اتصال فیبرنوری به منازل خبر داد و گفت: براساس برنامه زمان بندی در سال 93 یک میلیون کاربر ایرانی در 7 شهر بزرگ کشور، به شبکه فیبرنوری منازل متصل مي‌شوند.
 
محمدعلی رحمان‌دوست در گفت‌وگو با مهر در تشریح آخرین وضعیت پروژه اتصال منازل به شبکه فیبرنوری – FTTX – گفت: هم اکنون یک شرکت فرانسوی به همراه تیمی از شرکت موننکو در ایران در حال نهایی کردن طرح تجاری این پروژه هستند. وی با بیان اینکه این تیم مشاوره روش‌هاي اجرایی این پروژه را پیشنهاد خواهد داد، گفت: طرح نهایی این پروژه در حال تکمیل است و هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای اجرای پروژه پایلوت در دو منطقه قشم و ارس هستیم.
 
مدیرعامل شرکت ایرانیان نت با تاکید براینکه این شرکت فرانسوی تنها در حد مشاوره و ارائه راه حل و راهکار با ایرانیان نت همکاری دارد، خاطرنشان کرد: در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی با شرکت‌های مختلفی در منطقه خلیج فارس و چایناتله کام چین وارد مذاکره شده‌ایم، اما تاکنون به نتیجه نهایی نرسیده ایم.
 
رحمان دوست با بیان اینکه شرکت چایناتله کام بالغ بر 130 کاربر فیبرنوری در چین دارد، خاطرنشان کرد: تکنولوژی FTTX بالغ بر 5 سال است که در دنیا اجرایی شده و هم اکنون در اکثر کشورهای اروپایی به کاربران ارائه مي‌شود؛ در همین حال بالغ بر 90 درصد کاربران اینترنت در کشورهای منطقه مانند قطر، امارات و عربستان از این تکنولوژی استفاده مي‌کنند.

​​