تلفن همراه

پاسخ مخابرات به غیرقانونی خواندن افزایش تعرفه‌های تلفن ثابت: احساس میکنیم سازمان بازرسی کشور دچار سوء تفاهمهایی است

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران تاکید کرد: احساس می کنیم بحثی که سازمان بازرسی کل کشور در ارتباط با غیرقانونی بودن افزایش تعرفه‌های تلفن ثابت مطرح کرده ناشی از برخی سوء تفاهمات است.
 
داود سخنگوی مخابرات در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس ماده 57 قانون اصل 44 تعرفه‌گذاری کالاها و خدمات انحصاری بر عهده شورای رقابت و تعرفه‌گذاری بخشهای غیر انحصاری ارتباطات برعهده سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی است.
 
وی ادامه داد: ما نیز در تعرفه گذاریهای خود بر همین اساس عمل می کنیم و اکنون هم افزایش صورت گرفته مطابق دستور العمل شورای رقابت بوده است. حتی بر اساس آنچه از سوی شورای رقابت به مخابرات ابلاغ شده ما حتی می‌توانستیم بیش از این نیز افزایش تعرفه داشته باشیم و مطابق با رشد تورم در حوزه ارتباطات تعرفه‌ها را افزایش دهیم اما شرکت مخابرات چنین اقدامی نکرد.
 
سخنگوی مخابرات در ادامه تصریح کرد: اکنون هم به نظر می رسد آنچه از سوی سازمان بازرسی کل کشور در ارتباط با غیرقانونی بودن افزایش تعرفه‌ها مطرح شده ناشی از برخی سوء تفاهمات است و ما توضیحات لازم در این زمینه را به این سازمان ارائه خواهیم کرد و بی شک سازمان بازرسی نیز بر اساس وظایف خود عمل می کند.
 
وی در پایان در پاسخ به این سوال ایسنا که حتی خود شورای رقابت هم با افزایش تعرفه‌ها مخالفت کرده، اظهار کرد: شورای رقابت با تعرفه‌ها مخالفتی ندارد بلکه با دخالت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در حوزه تعیین تعرفه‌های این بخش مخالف است. از سوی دیگر ما بر اساس مصوباتی که پیش از این از سوی شورای عالی رقابت صادر شده اقدام کرده‌ایم و بر همین اساس نیاز به جلب رضایت شورای رقابت نبوده است.
 
به گزارش ایسنا، مدتی است مخابرات از سوی دولت مکلف به اجرای طرح همکدسازی شده و در این میان محل تامین هزینه‌های این طرح هم به طور دقیق مشخص نشده است.
 
تاکنون تعرفه‌های تلفن ثابت شرکت مخابرات به شرح زیر بوده است:
 
هر پالس مکالمه در استان‌های حذف کد شده 58.71 ریال و در استان‌هایی که کد حذف نشده 51.03 ریال
 
تعرفه یک دقیقه مکالمه از ثابت به همراه اول شهری 510.3 ریال و بین‌شهری 867.5 ریال
 
هزینه هر دقیقه مکالمه از ثابت به ایرانسل نیز 625 ریال
 
تعرفه هر دقیقه مکالمه بین‌شهری تا 100 کیلومتر 153 ریال، 100 تا 400 کیلومتر 306 ریال، 400 تا 700 کیلومتر612 ریال و بیش از 700 کیلومتر 816 ریال
 
حال با الزام شرکت مخابرات برای همکدسازی تلفن ثابت در استانهای مختلف کشور قرار بر آن است که از تاریخ اجرای طرح یکسان‌ کردن کد تلفن ثابت شهرستان‌های استان‌های مختلف تعرفه تماس‌های آنها 71.58 ریال به ازای هر پالس باشد که البته سازمان بازرسی کل کشور این تعرفه را فاقد وجاهت قانونی دانسته است.
 
پیش از این اینگونه اعلام شده بود که شرکت مخابرات ایران در ارتباط با اجرای یکسان کردن کد تلفن ثابت شهرستان‌های استان‌های مختلف در سراسر کشور و به‌منظور جبران کاهش درآمد بین‌شهری ناشی از حذف کد و...، با دریافت حداکثر مبلغ 9000 ریال ماهیانه(18000 ریال در هر دوره صدور قبض تلفن) تحت عنوان حق اشتراک از مشترکین دریافت خواهد کرد.

​​