باندپهن ثابت

مقايسه خواست مصرف كننده با امكانات ارتباطي ايران چه انتخابي مي دهد

چالش اتصال دايمي و ارزان به اينترنت

نويسنده: رضا داوودي - روزنامه اعتماد 
 
امروزه اينترنت به شاهراه اصلي اطلاعات و ارتباطات مبدل شده و جزو ضروريات زندگي است و روز به روز اين ضرورت بيشتر از قبل احساس مي شود: اگرچه در كشور ما (با وجود پيشرفت هايي كه در سال هاي اخير داشته ايم) همچنان دسترسي به اينترنت نسبت به ساير كشورها از سرعت و كيفيت مناسبي برخوردار نيست اما در صورت آگاهي از وضعيت موجود و انواع سرويس هايي كه در حال حاضر ارائه مي شود به بهترين راه حل رسيد.
درحال حاضر ارتباط با اينترنت براي كاربران خانگي به چند طريق (در ايران) انجام مي شود: Dialup، ADSL، وايمكس و موبايل. اما هر يك از موارد فوق مزايا و معايبي دارند: سرويس Dialup با وجود اينكه هنوز مورد استفاده قرار مي گيرد اما از رده خارج است و موضوع بحث اين نوشته نيست. سرويس ADSL براي يك مكان و موقعيت ثابت و روي خط تلفن ثابت قابل استفاده است و براي كاربراني كه قصد استفاده در حال حركت يا در موقعيت هاي مكاني مختلف را دارند مناسب نخواهد بود. در سرويس وايمكس هم نيازمند خريد مودم وايمكس هستيم كه هزينه يي حدود 300 - 250هزار تومان دارد. سرويس وايمكس پايداري چنداني نداشته و كاربران هنگام استفاده از آن به دليل قطع و وصل هاي زياد آزرده خاطر خواهند شد. هزينه شارژ سرويس وايمكس متناسب با سرعت بوده و ماهيانه 50 - 15 هزار تومان است اما غالب سرويس هاي وايمكس سراسري نيستند و همچنين سرويس هاي وايمكس تمامي مكان ها و موقعيت ها را پوشش نمي دهند. در اين خصوص گفتني است كه اينترنت موبايل به دليل پوشش مناسب تر شبكه تلفن همراه در سراسر كشور، پوشش بهتري نسبت به وايمكس دارد و سرعت اينترنت در موبايل در سرويس همراه اول GPRS حداكثر kb/s 128، ايرانسلEDGE حداكثر Kb/s 256و رايتل3G حداكثر 1Mb/s است. در اين حوزه براي استفاده از اينترنت موبايل در صورتي كه موبايل از 3Gپشتيباني كند نيازي به تجهيزات ديگري نيست: درغير اين صورت نيز تنها امكان استفاده از رايتل وجود نخواهد داشت. همچنين هزينه استفاده از اينترنت موبايل رايتل با سرعت 1Mb/s ماهيانه حدود 30 هزار تومان و براي ايرانسل و همراه اول ماهيانه 10 هزار تومان است. حال با توجه به اين نكات درصورتي كه همه جا و همه وقت نيازمند اينترنت باشيد چه بايد كرد؟ راه حل چيست؟ابتدا در صورتي كه قصد استفاده از اينترنت در تلفن همراه خود (در صورتي كه 3G را ساپورت كند) يا تبلت را داشته باشيد نيازي به خريد تجهيزات جانبي نيست. در غير اين صورت نيازمند به خريد مودم 3G با پورتUSB با قابليت نصب سيم كارت است كه در حال حاضر در بازار با برندهاي مختلف با قيمتي حدود 60-110 هزار تومان قابل تهيه است. بعضي از اين مودم ها داراي پورت MicroSD بوده و به عنوان Flash Memory نيز قابل استفاده است. گام بعدي تهيه سيم كارت ديتاي رايتل، اعتباري ايرانسل يا همراه اول است. با توجه به اينكه سرعت اينترنت رايتل از ايرانسل و ايرانسل از همراه اول بيشتر است بنابراين اولويت با رايتل سپس ايرانسل و در نهايت همراه اول خواهد بود. البته بايد توجه داشت كه پوشش سراسري رايتل از ايرانسل و ايرانسل از همراه اول كمتر است بنابراين درصورتي كه رايتل در منطقه يي پوشش ندارد مي توان از ايرانسل يا همراه اول استفاده كرد. نكته پاياني اينكه حتما از بسته هاي اينترنتي اعلام شده به صورت ماهيانه، يا بيشتر استفاده كنيد در غيراين صورت هزينه سيم كارت تان شما را متعجب خواهد كرد. براي رايتل مي توان از بسته هاي سه ماهه (قابل استفاده در شش ماه) با قيمت ماهيانه حدود 30 هزار تومان و براي ايرانسل و همراه اول از بسته هاي ماهيانه با قيمت 10 هزار تومان استفاده كرد. هزينه خريد سيم كارت ديتاي رايتل 20 هزار تومان و اعتباري ايرانسل 15 هزار و همراه اول 10 هزار تومان است.
 
كدام گزينه اقتصادي است؟
در صورتي كه نياز داريد هميشه و همه جا به اينترنت دسترسي داشته باشيد و قصد استفاده از اينترنت در موبايل يا تبلت را داريد بايد ابتدا بدانيد كه موبايل يا تبليت شما بايد قابليت 3G داشته باشد و با خريد سيم كارت ديتاي رايتل و بسته اينترنتي ماهيانه يا بيشتر (در صورت خريد چند ماهه از تخفيف برخوردار خواهيد شد) داشته باشيد. سرعت Kb/s 512 يا 1Mb/s در مكان هايي كه پوشش رايتل وجود دارد اينترنت سرعت بالارا در اختيار قرار مي دهد و در غير اين صورت با اينترنت ايرانسل با سرعت Kb/s 256يا همراه اول با سرعتKb/s 128و خريد بسته هاي ماهيانه به مبلغ 10 هزار تومان بايد كنار بياييد. اما اگر قصد استفاده از اينترنت در لپ تاپ يا حتي كامپيوتر خانگي را داريد با خريد مودم هاي 3G با پورت USB به مبلغ 110 - 60 هزار تومان و نصب سيم كارت ديتاي رايتل و بسته اينترنتي ذكر شده (در صورت وجود پوشش)، مي توانيد از سيم كارت رايتل يا سيم كارت ايرانسل يا سيم كارت همراه اول و بسته هاي اينترنت ماهيانه از اينترنت استفاده كنيد. لازم به ذكر است كه در حال حاضر پوشش رايتل و ايرانسل در حال بهبود است و پوشش همراه اول تقريبا در تمام شهرهاي ايران و 99 درصد راه هاي كشور وجود دارد بنابراين با روش ذكر شده در همه جاي ايران و همه وقت شما مي توانيد كاربر اينترنت باشيد.
 

2 دیدگاه

  • ارمین

    ارمین

    خسته نباشید بسته gprs همراه اول رو میخواستم ک ماهانه باشه از نوع روزانهکه مگابایتش کمتر باشه و ارزونتر ممنون میشم اگه واسم ایمیل کنید پاسخ
  • ارمین

    ارمین

    خسته نباشید بسته gprs همراه اول رو میخواستم ک ماهانه باشه از نوع روزانهکه مگابایتش کمتر باشه و ارزونتر ممنون میشم اگه واسم ایمیل کنید پاسخ

​​