تلفن همراه

نسل جدید دستگاه‌ها با قابلیت ذخیره انرژی روی تراشه‌های سیلیکونی

تلفن‌های همراهی که به سلول‌های هوشمند جذب انرژی مجهز هستند و می‌توانند ظرف چند ثانیه شارژ شوند و با هر بار شارژ به مدت چند هفته مورد استفاده قرار گیرند، دیگر یک رویای دور از ذهن نخواهند بود. زیرا گروهی از محققان رشته مواد در دانشگاه وندربیلت(Vanderbilt) محصولات جدیدی در این زمینه ارایه کرده‌اند که با ظرفیت‌های فوق‌العاده بالای خود می‌توانند این نیاز را برطرف کنند.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این نخستین سلول فوق‌باظرفیت محسوب می‌شود که از جنس سیلیکون ساخته شده است و بنابراین از آن می‌توان به همراه مدارهای الکتریکی در تراشه‌های سیلیکونی مخصوص تامین انرژی مورد نیاز دستگاه استفاده کرد.
 
با این اختراع جدید در اصل می‌توان این سلول‌های مخصوص ذخیره انرژی را از تراشه‌های سیلیکونی که هم‌اکنون در سلول‌های خورشیدی، حسگرها، تلفن‌های همراه و انواع دستگاه‌های الکترومغناطیسی مورد استفاده قرار می‌گیرند، تولید کرد و هزینه تولید این مواد را به میزان قابل ملاحظه کاهش داد.
 
"کاری پینت"(Cary Pint) یکی از اساتید رشته مهندسی مکانیک که مدیریت توسعه این محصول را برعهده داشت گفت: «اگه شما در مورد تولید سلول‌های فوق‌باظرفیت از جنس سیلیکون از کارشناسان سوال کنید، آنها به شما پاسخ خواهند داد که این یک طرح غیرممکن است. اما باید گفت که ما هم‌اکنون این طرح را ممکن کرده‌ایم».
 
این سیستم جدید به جای آنکه با فعل و انفعالات شیمیایی انرژی را در باتری ذخیره کند، با کنارهم قرار دادن یون‌ها روی سطوح متخلخل مواد، امکان ذخیره آن‌ها در حجم‌های بالا را فراهم می‌آورد. براین اساس این مواد می توانند به‌جای چندین ساعت ظرف چند دقیقه شارژ کامل خود را به دست آورند.

​​