فناوری اطلاعات

لغو مراسم ۱۰سالگی ویکی‌پدیای فارسی در دانشگاه تهران

منبع: روزنامه شهروند
برگزاری جشن ۱۰سالگی ویکی‌پدیای فارسی به دلیل مخالفت رئیس دانشگاه تهران، لغو شد. 
 
در حالی‌که قرار بود چهارشنبه ۲۷ آذر همزمان با ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳ جشن ۱۰سالگی برای ویکی‌پدیای فارسی در دانشگاه تهران برگزار شود، این مراسم به دلیل مخالفت رئیس این دانشگاه لغو شد. مراسم بزرگداشت دهمین سالگرد تاسیس ویکی‌پدیای فارسی در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران از سوی انجمن علمی _ دانشجویی زبان‌شناسی دانشگاه تهران و انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران برنامه‌ریزی شده بود. انجمن ترویج علم ایران، دانشگاه الزهرا(س)، دانشگاه خوارزمی، انجمن علمی مدیریت اطلاعات ایران و انجمن علمی - دانشجویی تاریخ دانشگاه تهران نیز در برگزاری این همایش با ۲ انجمن یادشده همکاری می‌کردند. 
 
همچنین یکی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در این مراسم، برگزاری یک میزگرد برای سوال و بحث آزاد در مورد ویکی‌پدیای فارسی با حضور جمعی از کاربران باسابقه ویکی‌پدیای فارسی بود. به گزارش مهر، رئیس دانشگاه تهران با این استدلال که این دانشگاه محل برگزاری جشن نیست، با برگزاری مراسم ۱۰سالگی برای ویکی‌پدیای فارسی مخالفت کرده و این برنامه برگزار نشد. 
 
در این مراسم قرار بود، علی پیرحیاتی، گزارش وضع فعلی ویکی‌پدیای فارسی را ارایه ‌کند. همچنین حمید جمالی، استادیار دانشگاه خوارزمی به «نقش ویکی‌پدیا در علم و پژوهش» بپردازد و سعید اسدی، استادیار دانشگاه شاهد هم «عوامل مشارکت در ویکی‌پدیای فارسی» را مورد کنکاش قرار دهد. گفتنی است، ویکی‌پدیای فارسی از آذر ۱۳۸۲ (دسامبر ۲۰۰۳) فعالیت خود را آغاز کرد و درحال حاضر بیش از ۳۴۱‌هزار مقاله دارد و پس از فنلاند رتبه بیستم را در ویکی‌پدیاهای جهانی دارد. همچنین ویکی‌پدیای فارسی از نظر شمار کاربران در رده پانزدهم، شمار کاربران فعال رده چهاردهم و شمار مدیران در رده بیست‌وهشتم جای گرفته است. 
این درحالی است که سایت ویکی‌پدیا در ایران فیلتر نیست، بلکه برخی از صفحات آن فیلتر است. براساس یک بررسی در جولای۲۰۱۳ از میان حدود ۳۳۱هزار مقاله ویکی‌پدیای زبان فارسی ۹۶۳ مقاله در ایران فیلتر هستند. از این تعداد ۴۰۳ مقاله مربوط به مسائل سیاسی، ۱۸۹ مقاله مربوط به روابط جنسی، ۱۳۶مقاله مربوط به مذهب، ۹۳ مقاله پیرامون حقوق‌بشر، ۵۹ مقاله در ارتباط با هنر، ۵۱مقاله مربوط به رسانه و روزنامه‌نگاری، ۱۹ مقاله دانشگاهی و ۱۳ مقاله متفرقه بوده‌است. از این میان بیشترین حجم به مسائل سیاسی اختصاص دارد.

​​