فناوری اطلاعات

معاون صدا و سیما: IPمدیای ما جلوتر از دنیا است

معاون رسانه‌های مجازی صدا‌و‌سیما گفت: راه‌اندازی سرویس آی‌پی مدیا در کشور کاری بسیار نو است و ما در این زمینه هم‌زمان با دنیا و حتی جلوتر از آن پیش رفته‌ایم.
 
 
لطف الله سیاهکلی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره تأخیر در راه‌اندازی سرویس آی‌پی مدیا در کشور که ماه گذشته فاز اول آن برای 6 استان تهران، آذربایجان‌شرقی، اصفهان، خراسان رضوی، قزوین و یزد استارت خورد، اظهار کرد: کار بسیار نو است و ما در این زمینه هم‌زمان با دنیا و حتی جلوتر از آن پیش رفته‌ایم.
وی افزود: شاید اگر می‌خواستیم این تکنولوژی را وارد کنیم، زودتر از اینها به سراغ این کار می‌رفتیم اما ما این کار را نکردیم و ایستادیم و تولید کردیم.
 
معاون رسانه‌های مجازی صدا‌و‌سیما خاطر نشان کرد: این تکنولوژی به دست نمایندگانی از بخش‌های دولتی و خصوصی توسعه یافته و در واقع ماحصل کار متخصصان ایرانی است.
 
او در پاسخ به این سوال که بهتر نبود به جای محروم کردن مردم و بومی سازی این تکنولوژی، آن را وارد و به شکل هم‌زمان توسعه می‌دادیم تا نهایتا دستاوردی بومی داشته باشیم؟، گفت: این کار به هیچ عنوان خوب نبود زیرا این سرویس با زندگی سر و کار دارد و تمام اطلاعات بر این بستر قرار می‌گیرد؛ و بنابراین ورود آن دقت می‌خواهد تا ربایش اطلاعات در آن صورت نگیرد.
 
سیاهکلی با اشاره به سرمایه‌گذاری سه ساله در این پروژه درباره میزان هزینه کرد در آن گفت: درست است که سه سال هزینه در این پروژه شده اما مهم ادامه راه و تأمین محتواست زیرا باید هزینه زیادی روی آن صورت گیرد.
 
وی ادامه داد: تا حال حاضر سرمایه‌گذاری زیادی روی آن نشده زیرا تولید داخل بوده است و در مجموع شاید زیر 10 میلیارد تومان در طول این سه سال، سرمایه‌گذاری پیرامون آن داشتیم.
او همچنین درباره امکان ارائه مجوز راه‌اندازی این سرویس به شرکت‌های دیگر هم گفت: به هیچ عنوان فعالیت در این بخش انحصاری نیست و  ممکن است اپراتورهای دیگر هم در این زمینه فعال شوند.

​​