فناوری اطلاعات

حسام‌الدین آشنا: عمده کسانی که میگویند فیسبوک باید فیلتر باشد همان کسانی هستند که بلد نیستند یک SMS بزنند

وقتی انتظاری حرف می زند؛ فضا آرام می شود و فرصت فکرکردن مهیا می‌شود
 
حسام الدین آشنا در بخشی از گفتگوی طولانی خود با اندیشه پویا به موضوع فیس بوک و فیلترینگ فیس بوک اشاره کرده که در ادامه سوال و جواب این بخش از این گفتگو می آید:
 
س.شما بارها دربارۀ سانسور موضع گرفته و با آن مخالفت کرده اید. آن چنان که برخی حتی ایدۀ حذف سانسور در وزارت ارشاد را به شما نسبت دادند. اکنون هم بحث فیلترینگ اینترنت بحث روز است. آیا در برداشتن فیلترینگ دولت به تنهایی مؤثر است یا نهادهای دیگری هم وجود دارد؟ 
 
این هم از همان قفل هایی است که به چند کلید نیاز دارد. دولت ابتدا می خواهد نهاد مسئول را مشخص کند. در مورد شورای عالی فضای مجازی اولین اقدام این بود که دبیر شورا فرد متخصص و جاافتاده ای انتخاب شود. آقای مهندس انتظاری که از قدیمی ترین افراد فعال در حوزۀ فناوری ارتباطات است، به عنوان دبیر شورا انتخاب شد. وقتی ایشان حرف می زند دیگران راحت دور ایشان جمع می شوند و فضا آرام می شود و وقتی فضا آرام بشود فرصت فکرکردن مهیا می شود. دربارۀ فیس بوک عمدۀ کسانی که می گویند باید فیلتر باشد همان کسانی هستند که بلد نیستند یک اس. ام. اس. بزنند. بحث مهم دربارۀ فیس بوک نقش آن در رویدادهای 88 است. فیس بوک در ایران به اشتباه با 88 گره خورده است. زیرنظر من پایان نامه در این باره دفاع شده. با دستگیرشدگان و دستگیرکنندگان مصاحبه شده. نهایتاً هم مشخص شده که فیس بوک در 88 نقش بسیار فرعی داشته است. به این دلیل که اینترنت قطع بود. از دو روز قبل انتخابات تا یک هفته بعد از انتخابات اینترنت قطع بود. بعد کمی باز شد و خیلی زود دوباره سفت تر بسته شد. فیس بوک برای این مهم شد که توانست برای امریکایی ها جا بیندازد که نقش مؤثری در ایران داشته است. ما نباید در دام این بازی بیفتیم. 
 
س: شما به عنوان مشاور فرهنگی دولت بفرمایید که اصلاً منطقی است فیس بوک در ایران فیلتر باشد اما وزرای دولت فیس بوک داشته باشند؟ 
شخصاً مخالف این تعارض هستم. 
 
س: اما درنهایت مخالف فیلترینگ فیس بوک و رسانه های جمعی از این دست هستید؟ 
اصلاً مگر فیس بوک در ایران فیلتر است؟ اگر فیلتر است پس معنای فیلتر چیست؟ این که همه دارند از فیس بوک استفاده می کنند که توهین به فیلترینگ است. ما آش نخورده و دهن سوخته ایم. از نظر من فیلتر یک معنا بیش تر ندارد؛ فیلتر یعنی نظارت. شما باید بدانید که وقتی داخل فیس بوک می شوید سه نفر شما را می بینند؛ صاحب فیس بوک، دوست شما و کسی که خط ارتباطی شما را تا فیس بوک فراهم کرده است. درواقع سیستم فیلترینگ ما فقط دولت را از این که شما را ببیند محروم می کند. 
 
س: فیلترینگ در ایران چقدر مسئلۀ فرهنگی است و چقدر تجارت اقتصادی؟ 
این تجارت به نسبت بسیاری تجارت ها عددی نیست. فیلتر مسئلۀ جدی ای است. شما برای دورزدن فیلتر از فری گیت استفاده می کنید. مطمئن باشید فری گیت کامپیوتر شما را بسیار آسیب پذیر می کند. چه کسی از این آسیب می تواند استفاده کند؟ فقط امریکا. تمام حرف من این است که وقتی فیلتر می کنید باید بتوانید باز هم سوار ماجرا بشوید. 
 
س: یعنی در ماجرای ماهواره چون می شود با پارازیت به نتیجه رسید اشکال ندارد اما در ماجرای اینترنت چون نتیجه نمی دهد کنارش باید بگذاریم. اما مدافعان پارازیت و فیلترینگ معتقد به تکلیف اند نه سود و نتیجه؟ 
مهندس انتظاری که از قدیمی ترین افراد فعال در حوزۀ فناوری ارتباطات است، به عنوان دبیر شورا انتخاب شد. وقتی ایشان حرف می زند دیگران راحت دور ایشان جمع می شوند و فضا آرام می شود و وقتی فضا آرام بشود فرصت فکرکردن مهیا می شود. دربارۀ فیس بوک عمدۀ کسانی که می گویند باید فیلتر باشد همان کسانی هستند که بلد نیستند یک اس. ام. اس. بزنند.
در جریان انتخابات یکی از دوستان ما به بندر لنگه رفته بود. بحث ما این بود که تهران و شهرستان ها چه تفاوتی با هم دارند. او گفت یک تفاوت دارند. شهرستانی ها برنامه های ماهواره را کامل می بینند اما تهرانی ها به علت پارازیت نمی بینند. این چه سیاستی است؟ برای همین روستاها در این انتخابات با شهر آشتی کردند (با خنده). مگر می شود سی استان کشور را پارازیت کرد. می دانید چه بودجه ای می خواهد؟ می دانید مصرف برق اش چقدر است؟ این پروژه برای این که ملی شود هزینه اش بر فایده اش می چربد. درواقع اگر قرار باشد پارازیت انجام دهیم باید ماهواره ها را بزنیم نه دیش ها را. به محض این که بخواهیم ماهواره را بزنیم با ما مقابله می کنند. همین الآن هم تقریباً همۀ ماهواره های فعال مان را از دست داده ایم. این درحالی است که ماهواره ها را هدف نگرفتیم و فقط دیش ها را هدف گرفتیم. به صورت خیلی دیپلماتیک به ما می گویند پارازیت بکنی ماهواره را از دست می دهی. این یک محاسبه است که باید ببینیم به هزینه اش می ارزد یا نه. نهایتش این می شود که ما می گوییم خودمان می رویم ماهوارۀ مخابراتی می سازیم. آن ها هم می گویند بروید و هزینه اش را بدهید. 

2 دیدگاه

  • حجت

    حجت

    با سلام من می خواستم پاسخی بدهم به صحبت این آقا که گفته اونهای که موافق فیلتر فیس بوک هستند بلد نیستند حتی یک اس ام اس بفرستند. من یک کارشناس رایانه هستم فارغ التحصیل سال 1372 بیش از بیست سال با رایانه کار می کنم و از زمانی که اینترنت دایل آپ ساعتی 2500 تومان بود استفاده کردم 14 سال پیش . از روشهای دیگر اینترنت مثل جی پی آر اس ، وایمکس و adsl نیز استفاده می کنم در منزل هم لپ تاپ دارم هم تبلت و ... و همچنین محل کارم . اولاً اینجا مجال صحبت اینکه فیس بوک فیلتر بشه یا نشه نیست در یک کشور آزاد و صاحب دموکراسی افکار عمومی صاحب رأی و نظر هستند و البته قابل احترام . من متأسفم برای این آقا حتی حرف زدن هم بلد نیست که حتی به شعور کاربران نیز توهین می کند با ایده و افکاری که شما داری به درد فیسوبوک می خوری و باز هم متأسفم برای خودم و هموطنانم که همچون افرادی مثل این آقا در رأس کار باشند و تصمیمات کارشناسی هم بگیرند و چه تبعاتی که برای این کشور به دنبال داره!! پاسخ
  • آرش

    آرش

    به نظر من باید از روش فرهنگ سازی استفاده کرد . چون هی چیزی رو که فیلتر میکنندکاربران در عرض 1 ساعت با روشهای بهتر و جدیدی دور میزنند . در نظر بگیرید که اگر کاربری نیاز به اتصال به فیس بوک داشته باشد در نهایت راهی خواهد یافت یا خواهد ساخت . خود من فقط به دلیل استفاده از یک نوع فیلتر شکن تبلت خریده ام . تا از پافین و سایفون سه استفاده کنم . اگر هم کاربری اهل ماجرا نیست پس کاری هم به کار فیس بوک و ... ندارد . به جای فیلتر وی چت میتوانید مشکلات حضور در آن را برای مردم بازگو کنید . آیا روزی خواهید توانست ارتباط حضوری مردم و جوانان را فیلتر کنید؟ روابط اجتماعی هم چیزی مانند آب و هوا از نباز های بشر است. اگر محدود شوند ...... پاسخ

​​