فناوری اطلاعات

در پی افشاگریهای اسنودن

مایکروسافت به فکر حفظ حریم خصوصی افراد افتاد

منبع: مهر
مايكروسافت خواستار پيماني جهاني براي محدودسازي نظارت دولت ها بر داده هاي كاربران شد.
 
 
در پی رسوایی مربوط به جاسوسی­های NSA، مایكروسافت از دولت­های جهان خواسته است كه یك چهارچوب قانونی بین­ المللی برای حفظ حریم خصوصی افراد تهیه كنند.
 
مایكروسافت، همانند بسیاری دیگر از شركت­های بزرگ فناوری، از پایگاهی از كاربران برخوردار است كه فرای مرزهاست. این ویژگی برای هر شركتی كه بخواهد بین درخواست­های قانونی برای كسب داده ­های كاربران و حفظ حریم خصوصی كاربران مذكور تعادلی ایجاد كند مشكل­ ساز است.
 
براد اسمیت، مشاور و معاون اجرایی واحد امور حقوقی و شركتی مایكروسافت، از دولت­های دنیا خواسته كه پشت میز مذاكره بنشینند و چهارچوبی تهیه كنند تا عدم­ قطعیتی كه گریبان صنعت آی­ تی را گرفته برطرف سازند. با قرار گرفتنِ موضوع حفظ حریم خصوصی داده­ ها و اصلاح نظارت دولت در دستورِکار جلسه این هفته مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، مایكروسافت تلاش می­ كند تا با استفاده از قدرت و نفوذ خود، این مسائل را در مركز توجه قرار دهند.
 
اسمیت در پستی وبلاگی در تاریخ 20 ژانویه نوشت: "ما به یك چهارچوب قانونی بین ­المللی برای خلق قوانین نظارت و دسترسی به داده ­ها نیاز داریم."
 
بنا به گفته اسمیت، همان­طور كه افشاگری­های اخیر نشان داده است، نظارت دولت و مؤسسات مجری قانون بر تمام داده­ های كاربران یكسان نیست و حفاظت­ هایی كه قانون اساسی امریكا و قوانین این كشور بر آن­ها تاکید كرده به ندرت در مورد شهروندان كشورهای دیگر اعمال می­ شود.
 
اسمیت خاطرنشان كرد: تمام دولت­های جهان نظارت انجام می­ دهند و عجیب نیست كه دولت­ها خواستار دسترسی به داده­ های مشتریان­اند. به همین دلیل، ما باید این موضوع را در سطح گسترده مطرح سازیم و دولت­ها را برای ایجاد یك چهارچوب قانونی بین­ المللی گرد هم آوریم.
 
به عقیده اسمیت، حریم خصوصی باید تحت چنین چهارچوبی حفظ شود. سنگ بنای این قرارداد بین­ المللی باید احترام به حقوق بشر و حریم خصوصی افراد باشد. هر توافقی كه میان دولت­ها حاصل شود باید متضمن این نكته باشد كه دولت­ها تنها در صورتی می­ توانند در مورد شهروندان كشورهای عضو توافق اطلاعات گردآوری كنند كه این اقدام مبتنی بر مقررات و فرایندهای قانونی باشد.
 
طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، مایكروسافت همراه با سایر غول­های فناوری، از جمله گوگل و اپل، در معرض این اتهام قرار گرفته­ اند كه ساز و كار نظارتی NSA به سیستم­های آنان دسترسی داشته و ترافیك اینترنتی كدگذاری­ نشده­ ای را برای اعمال نظارت در اختیار موسسه مذكور قرار داده­ اند و به این ترتیب، دولت ایالات متحده بدون محدودیت به داده­ های كاربران دسترسی یافته است. این اطلاعات را ادوارد اسنودن، از پیمانكاران سابق NSA افشا كرده بود.
 
پس از ماه­ها درگیری بر سر این موضوع، سرانجام اوباما در 17 ژانویه اعمال تغییراتی را در ساختار NSA اعلام كرد.؛ به این ترتیب، قرار بر این است كه بر عملیات گردآوری اطلاعات در NSA نظارت بیش­تری صورت گیرد و چگونگی مدیریت متاداده­ های تلفنی نیز دچار تغییراتی شود.
 
اسمیت می­ گوید كه این اقدامی درست است اما شركت مایكروسافت در این زمینه همچنان هوشیاری خود را حفظ می­ كند.
 
به گفته وی، مایكروسافت از اقدام مذكور قدردانی می­ كند زیرا موید پیشرفتی مثبت در زمینه­ های كلیدی، از جمله حفظ حریم خصوصی شهروندانی غیر از شهروندان ایالات متحده است. اما كارهای بیش­تری باید صورت گیرد. از این رو، شركت مذكور با قوه مجریه و كنگره همچنان تعامل خواهد داشت تا تغییرات مبتنی بر اصولی كه در ماه دسامبر برای این صنعت تدوین شده حاصل شود.
 
در ماه دسامبر، مایكروسافت به همراه گوگل، اپل، فیسبوك، لینكدین و یاهو نامه سرگشاده­ ای در وبلاگ موسوم به "اصلاحات در نظارت دولتی" منتشر كردند و در آن خواستار تغییر روش دولت­ها در گردآوری داده ­های كاربران شدند.

​​