باندپهن ثابت

آغاز فاز اجرایی شبکه فیبرنوری تا درب منازل در ایران

اپراتور شبکه فیبرنوری منازل، اعلام کرد: فاز مطالعاتی، امکان سنجی و طراحی شبکه فیبرنوری تا درب منازل با همکاری مشاور خارجی مراحل پایانی خود را طی می کند و اپراتور چهارم به زودی وارد فاز اجرایی در نقاطی از کشور که به عنوان پایلوت انتخاب شده اند خواهد شد.
 
 
مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان نت، اولویت اپراتور چهارم دراجرای پروژه های "شبکه فیبرنوری تا درب منازل " را استفاده حداکثری از توان داخلی اعلام کرد و اظهار داشت: به منظور استفاده هر چه بیشتر از توان داخلی کشور و شناسایی منابع تخصصی، از کلیه شرکت های فعال و توانمند در حوزه FTTX  که تجربه مفیدی دراین زمینه دارند و علاقمند به همکاری با این اپراتور هستند دعوت به همکاری می شود.
 
محمدعلی رحماندوست افزود: طبق برنامه اجرایی پروژه FTTx درایران، اپراتور چهارم باید در پایان سال 93 حداقل یک میلیون پورت منصوبه درشهرهای با اولویت اول داشته باشد که این میزان درمقابل پتانسیلهای داخلی، کار مشکلی نخواهد بود.
 
مدیرعامل اپراتور چهارم، شهرهای اولویت اول اجرای شبکه فیبرنوری تا درب منازل را هفت شهر تهران ، کرج ، مشهد، قم ، اصفهان، شیراز و تبریز اعلام کرد.
 
وی گفت: هدف از اجرای شبکه فیبرنوری تا درب منازل شهروندان، ایجاد دسترسی کاربران به پهنای باند بالا از طریق فناوری فیبرنوری است که در پروانه صادره از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان ماموریت اپراتور چهارم دیده شده است.
 
مدیرعامل ایرانیان نت افزود: در شرایط کنونی هیچ فناوری دیگری نمی تواند در ارائه سرویسهای نیازمند باند وسیع از قبیل پزشکی از راه دور، آموزش ازراه دور و خدمات مورد نظر دولت الکترونیک با فناوری فیبرنوری برابری کند؛ این رقابت شامل قیمت مناسب برای سرویسهای مورد استفاده نیز می شود.

​​