فناوری اطلاعات

رییس سازمان فناوری اطلاعات خبر داد :الزام برنامه ریزی یکساله برای 200هزار فارغ التحصیل حوزه ict کشور

سال آینده، 200 هزار فارغ‌التحصیل در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهیم داشت و باید با برنامه ریزی های کلان، برای استفاده از این نیروی کار برنامه‌ریزی کنیم.
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مهندس نصرالله جهانگرد در دومین گردهمایی بزرگ اعضای سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران گفت: بخش خدمات، بهترین حوزه‌ای است که می تواند با عث تولید اشتغال در کشور شود که می‌توان آن را با استفاده از تکنولوژی و فناوری اطلاعات و ارتباطات بهبود داد که نتیجه‌ این اعمال افزایش نیروی کار و بهره وری خواهد بود.
جهانگرد با اشاره به بحث اشتغال گفت: معمولا در این حوزه در سه سطح خرد، متوسط و کلان برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد که سطح خرد یعنی کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی، سطح متوسط یعنی توانمند‌سازی محیط کسب‌وکار و سطح کلان انواع طرح‌های جامع زیرساختی و طرح‌های توسعه کلان را شامل می‌شود.
جهانگرد امنیت، فرهنگ و اقتصاد را به عنوان محور برنامه‌های توسعه‌ کشور دانست و گفت: اگر بخواهیم قطب‌های اساسی اقتصاد ایران را تقسیم‌بندی کنیم، این تقسیم‌بندی شامل خدمات، صنعت و کشاورزی می‌شود.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن ارائه آمارهایی از وضعیت اشتغال در کشور، بهترین حوزه تولید اشتغال را بحث خدمات دانست و گفت: در حقیقت با ورود فناوری به دو حوزه قبلی، بهره‌وری افزایش پیدا می‌کند ولی نیروی انسانی چندان تغییری نخواهد کرد.
معاون وزیر ارتباطات در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: در تلاش هستیم تا به طور جد سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات را در تولید ناخالص داخلی افزایش دهیم.
وی گفت: ما در زمانی قرار داریم تا پایان برنامه بیست ساله باید در منطقه اول شویم، اما این یک هدف فانتزی نیست بلکه برای ادامه حیات و امنیت در کشور دستیابی به این هدف برای ما بسیار مهم است.
وی با بیان این که فرصت زمان کمی تا پایان چشم انداز بیست ساله را پیش رو داریم، خاطرنشان کرد: نیازمند این هستیم تا در سطح کلان منابع کشور را به این سمت آورده و هماهنگی را در این راستا در محیط کسب و کار کشور باید به وجود آوریم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه افزود: در حال حاضر حدود 100 ترابیت در ثانیه، سرعت انتقال داده در دنیاست که سهم ما در این زمینه بسیار کم است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان این که تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور تنها دو سال زمانی باقی است گفت: تا آخر سال 94 باید 60 درصد خانواده‌ها و شرکت‌ها برای دسترسی به اینترنت سرعتی حداقل معادل دو مگابیت بر ثانیه داشته باشند.

​​