رگولاتوری

آمریکا به رابطه رسمی خود با آیکان پایان می‌‏دهد

منبع: همکاران سیستم

internet.jpg

دولت امریکا قصد دارد رابطه رسمی خود با آیکان (شرکت اینترنتی تخصیص‏‌دهنده نام‏‌ها و شمارگان واگذارشده) را در اواخر سال ۲۰۱۵ قطع کند و از عضویت در آن انصراف دهد. 
 
به گزارش وب‏‌سایت pcworld، وزارت ارتباطات راه دور و اطلاعات ملی آمریکا (NTIA) تصمیم گرفته است در اواخر سال ۲۰۱۵ به رابطه رسمی خود با آیکان پایان دهد. آیکان یک سازمان بین‌‏المللی غیرانتفاعی است که از طریق تخصیص آدرس‌‏های اینترنتی، تعیین پروتکل‏‌ها، مدیریت سیستم دامنه‌‏های کشوری و عمومی و غیره اینترنت را راهبری می‌‏کند. آیکان پس از سال ۲۰۱۵ الگوی جدیدی برای راهبری و حاکمیت اینترنت را در پیش خواهد گرفت. 
 
دولت آمریکا تاکنون نفوذ زیادی در تصمیمات اتخاذشده از سوی آیکان داشته است و همین امر انتقادات زیادی را متوجه این سازمان بین‏‌المللی کرده است. مقامات آیکان و وزارت ارتباطات راه دور و اطلاعات ملی آمریکا اما درباره دلایل قطع رابطه رسمی آمریکا با این سازمان گفته‌‏اند آن‌ها مدت‏‌ها است درک کرده‌‏اند که این رابطه باید موقتی باشد. 
 
وزارت ارتباطات و اطلاعات ملی آمریکا از آیکان خواسته است پس از سپتامبر ۲۰۱۵ روش جدیدی را برای راهبری و حاکمیت اینترنت در پیش گیرد. آمریکا شروطی را نیز برای آیکان تعیین کرده است از جمله آنکه تاکید کرده است که امنیت، ثبات و انعطاف‏‌پذیری سیستم تخصیص نام‏ دامنه‌‏های اینترنتی باید حفظ شود. 
 
فادی چاده، مدیر عامل آیکان از سازمان‏‌ها و گروه‌‏های فعال در حوزه اینترنت خواسته است در روند توسعه الگوی جدید راهبردی و حاکمیت اینترنت مشارکت کنند. قرار است آیکان در روزهای ۲۳ تا ۲۷ مارس جلساتی در سنگاپور با محوریت این موضوع برگزار کند.

​​