امنیت

نخستین مشکل امنیتی پس از بازنشسته شدن ویندوز XP

شرکت مایکروسافت به تمام کاربرانی که از رایانه‌های مبتنی بر نسخه قدیمی مرورگر اینترنتی Internet Explorer استفاده می‌کنند هشدار داد که یک خطر جدی آن‌ها را تهدید می‌کند.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مایکروسافت قصد دارد برای حل این مشکل یک وصله امنیتی روانه بازار کند. اما این مشکل می‌تواند تمام کاربرانی که از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌کنند را به خطر بیاندازد و این در حالی است که مایکروسافت پیش از این هم به پشتیبانی از ویندوز XP پایان داده است.
 
گفته می‌شود که همچنین 30 درصد لپ‌تاپ‌های مایکروسافتی مبتنی بر ویندوز XP فعالیت می‌کنند و بررسی‌های انجام شده توسط مرکز تحقیقاتی سیمانتک حاکی از آن است که این حفره امنیتی جدید مرورگرهای مبتنی بر یان نسخه از سیستم‌عامل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 
البته باید گفت که مایکروسافت هیچ وصله امنیتی برای ویندوز XP عرضه نمی‌کنند و همان طور که از قبل اعلام کرده بود، کاربران خود را در این زمینه تنها و آسیب‌پذیر رها می‌کند.
 
اما حفره امنیتی کشف شده به گونه‌ای است که به هکرها امکان می‌دهد مدیریت نسخه 6 تا 11 مرورگر اینترنتی IE را در دست بگیرند و مایکروسافت هم در بیانیه رسمی اعلام کرده که از مشکلات مربوط به این حفره امنیتی آگاهی دارد.
 
شرکت مایکروسافت توضیح داد که در جریان عرضه بسته‌های امنیتی ماهانه این مشکل را برطرف می‌کند و در مقابل اقدامی برای رفع مشکل ویندوز XP انجام نمی‌دهد.
 

​​