فناوری اطلاعات

کلاهبرداری نیجریه‌ای همچنان ایرانی‌ها را به دام می‌اندازد

سرپرست پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان در خصوص کلاهبرداری‌های اینترنتی از طریق ایمیل‌های جعلی که به کلاهبرداری نیجریه‌ای معروف است به تاجران، صرافان و شرکت‌های صادرات و واردات هشدار داد.
 
 
سرهنگ سید مصطفی مرتضوی گفت: یکی از جرایم سایبری بین‌المللی که اخیرا بسیار شایع شده است، ‌ کلاهبرداری اینترنتی از طریق ایمیل‌های جعلی است که این نوع کلاهبرداری به کلاهبرداری نیجریه‌ای معروف است. وی افزود: در این جرم هکر‌ها یا مجرمین سایبری، تاجران و صرافان و شرکت‌های صادرات و واردات را هدف قرار می‌دهند و ابتدا با شناسایی تاجران و یا شرکت‌ها، اقدام به هک ایمیل آن‌ها می‌کنند. 
 
وی گفت: هکر‌ها با ایجاد یک ایمیل شبیه به ایمیل فروشنده، خود را در حین یکی از معاملات به جای طرف فروشنده جا زده و به طرف خریدار اعلام می‌کنند: شماره حساب شرکت تغییر یافته است و از این پس مبلغ مورد معامله را باید به حساب جدید واریز کنید. از این رو غالباً خریداران و یا وارد کنندگان کالا نیز بدون اینکه موضوع را تلفنی از شرکت فروشنده جویا شوند، اقدام به واریز وجه به حساب جدید می‌کنند. غافل از اینکه این حساب مربوط به فروشنده نیست. 
 
سرپرست پلیس فتای اصفهان گفت: خریداران پس از اینکه متوجه می‌شوند از دریافت محصولات خریداری شده، خبری نشد موضوع را از فروشنده پیگیری می‌کنند و فروشنده اعلام می‌کند که وجه مورد معامله واریز نشده است و در ‌‌‌نهایت به جعلی بودن حساب‌ها پی می‌برند. مرتضوی با بیان اینکه تاکنون چندمیلیون دلار از واردکنندگان و صرافان ایرانی به این روش کلاهبرداری شده است گفت: به علت اینکه وجه واریز در کشور مقصد بلافاصله برداشت و در چندین حساب گردانده و به مقاصد نامعلومی منتقل می‌شود، به همین جهت پی‌جویی‌های بین‌المللی اینگونه جرایم بسیار مشکل و در برخی مواقع نیز بازگشت وجوه کلاهبرداری شده امکان‌پذیر نیست. سرپرست پلیس فتای استان اصفهان برای پیشگیری از بروز این گونه کلاهبرداری‌های اینترنتی گفت: به تاجران، صرافان، صاحبان شرکت‌های صادرات و واردات توصیه می‌کنیم به ایمیل‌های مشکوک به هیچ عنوان پاسخ نداده و تبادلات ارزی خود را از راه‌های مختلف همچون تلفن و مکاتبات غیراینترنتی مختلف کنترل کنند. 

​​