فناوری اطلاعات

صفحه‌کلید جدید مایکروسافت با قابلیت تشخیص حرکات انگشت عرضه شد

دستگاه‌هایی با قابلیت تشخیص حرکات بدن که انواع آن در بازار فروخته می‌شوند هنوز به بلوغ کافی نرسیده‌اند و مشکلات فراوانی را به همراه دارند. اما شرکت نرم‌افزاری مایکروسافت از ساخت صفحه‌کلید ویژه‌ای خبر داده است که می‌تواند حرکت انگشتان کاربر را تشخیص دهد و در عین حال مشکلات قبلی را هم نداشته باشد.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، گروهی از محققان وابسته به مرکز تحقیقات مایکروسافت طی چند سال گذشته تلاش فراوانی کرده‌اند مشکل این قبیل دستگاه‌ها را حل کنند و صفحه‌کلیدی بسازند که کاربر برای استفاده از آن نیاز به بلند کردن دستان خود و حرکت فیزیکی انگشتان نداشته باشد.
 
اما گفته می‌شود که تلاش این محققان هم‌اکنون به نتیجه رسیده است و گروه یاد شده موفق به ساخت مدل مفهومی صفحه‌کلیدی شده‌اند که کاربر با حرکت انگشتان خود در فاصله مشخصی از دکمه‌ها می‌تواند کنترل آن‌ها را در دست گیرد.
 
 
این صفحه‌کلید Type-Hover-Swipe نام دارد و کلیدهای آن در 4 ردیف 16تایی قرار گرفته‌اند. هر یک از این کلیدها حسگر مادون قرمز دارند که روی سطح بیرونی آن چاپ شده است.
 
این حسگرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند به صورت جداگانه حرکات انگشتان دست را تشخیص دهند و در مقابل آن عکس‌العمل مناسب نشان دهند. بر این اساس، کاربر علاوه بر آنکه می‌تواند به صورت فیزیکی و سخت‌افزاری از صفحه‌کلید استفاده کند، با حرکت انگشتان خود در بالای صفحه‌کلید هم می‌تواند کنترل آن را در دست بگیرد.
 

​​