فناوری اطلاعات

زبان برنامه‌نویسی بیسیک پنجاه‌ ساله شد

در تاریخ اول می سال 1964 گروهی از دانشجویان دانشگاه دارتموث با مدیریت "جان کِمِنی"(John Kemeny) و "توماس کورتز"(Thomas Kurtz) محصولی ویژه‌ای تولید کردند و نام آن را «زبان برنامه‌نویسی BASIC» گذاشتند.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، زبان برنامه‌نویسی BASIC در ابتدا ساخته شد تا دانشجویان دانشگاه دارتموث بتوانند بتوانند با آن برنامه‌های مورد نظر خود را بنویسند و حتی اگر در زمینه علوم رایانه هم دانش زیادی ندارند، بتوانند به راحتی از این نرم‌افزار استفاده کنند.
 
این زبان برنامه‌نویسی هم مانند دیگر محصولات مشابه شاخه‌های مختلفی را شامل می‌شد و هر یک از آن‌ها امکانات و قابلیت‌های مختلفی را در اختیار کاربران می‌گذاشتند. با گذشت مدتی این زبان برنامه‌نویسی گسترش فراوان یافت و از Sinclair BASIC گرفته تا Microsoft BASIC، شرکت‌های مختلف روی آن سرمایه‌گذاری کردند.
زبان برنامه‌نویسی BASIC آن روزها به گونه‌ای ساخته شده بود که به کاربران امکان یادگیری برنامه‌نویسی را می‌داد. 
 
در طول دهه 1980 میلیون‌ها نسخه از نشریات و کتاب‌های حاوی برنامه‌های BASIC فروخته شد و شرایط لازم برای یادگیری از این زبان را فراهم می‌کرد و به کاربران امکان می‌داد نحوه کپی کردن و اصلاح کردن کدها را بیاموزند.
 
یادگیری این زبان برنامه‌نویسی برای علاقمندان به بازی‌های رایانه‌ای هم الزامی به نظر می‌رسید. زیرا آگاهی از نحوه استفاده کدهای BASIC به آن‌ها امکان می‌داد مراحل بازی را تغییر دهند، عمر خود را در بازی بیشتر کنند و کدهای تقلبی برای خود بسازند.
 
اما امروز تولد 50 سالگی BASIC جشن گرفته می‌شود و علاقمندان به علوم رایانه و برنامه‌نویسان همچنان علاقه زیادی به استفاده از این محصول دارند.
 

​​