رگولاتوری

وزارت ارتباطات مصوبه کمیته فیلترینگ را اجرا نکرد: رای‌گیری جمع‌بندی نهایی نقصان داشت

منبع: فناوران
اظهارات هفته گذشته عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه محتوای مجرمانه مبنی بر اینکه دستور مسدودسازی دسترسی کاربران به نرم افزار واتس‌اپ از سوی کارگروه مدت‌ها قبل به وزارت ارتباطات صادر شده اما هنوز این وزارت خانه در این خصوص اقدام نکرده است، حکایت می‌کند از مقاومت دولتی نسبت به دستورات کمیته فیلترینگ. اگرچه دبیر کمیته فیلترینگ صراحتاً و بدون خطاب قرار دادن وزارت ارتباطات اعلام کرد اجرا نشدن مصوبات این کمیته جرم است.در سوی دیگر ماجرا وزیر ارتباطات نیز در پاسخ به پیگیری خبرنگار ایرنا مبنی بر علت اجرا نشدن فیلتر واتس‌اپ، به دستور رییس جمهوری در خصوص مسایل مربوط به فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی استناد کرد و گفت: بنا به دستور رییس جمهور مساله فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی به شورای عالی فضای مجازی واگذار شده است. از این رو شواهدی مبنی بر بروز مقاومت در ساختار دولتی نسبت به اعمال روند جاری کمیته فیلترینگ و مسدود‌سازی شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌شود که البته هنوز با واکنشی از سوی کمیته مذکور مواجه نشده است.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این خصوص گفت: براساس نظر رییس جمهور موضوعات مرتبط با شبکه‌های اجتماعی قبل از هر اقدامی در کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی فضای مجازی بررسی خواهد شد. 
محمود واعظی به موضوع بروز ابهاماتی در خصوص زمان فیلترینگ واتس‌اپ و بروز تاخیر در مسدود شدن این نرم‌افزار با وجود دستور کمیته فیلترینگ  گفت: این موضوع در یکی از جلسات کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و با توجه به نقصان شرایط رای‌گیری در جمع‌بندی نهایی در جلسه شورای عالی فضای مجازی با حضور رییس جمهوری مطرح شد. 
 
وی ادامه داد: براساس نظر رییس جمهوری مقرر شد قبل از هر اقدام این مطلب و دیگر موضوعات مرتبط با شبکه‌های اجتماعی در کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی فضای مجازی مطرح و پس از بررسی پیشنهادهای اجرایی برای تصمیم‌گیری به این شورا اعلام شود.
 
  مخالفت وزیر با فیلترینگ واتس‌اپ
پیشتر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص فیلتر کردن واتس‌اپ گفته بود ما بر این باوریم هیچیک از شبکه‌های اجتماعی نباید به دلیل مسایل اقتصادی و تسهیلاتی که برای کاربران فراهم می‌کند فیلتر شوند؛ مگر اینکه این شبکه‌ها مضرات دیگر و یا بحث مشکلات اخلاقی را به دنبال داشته باشند.  به گفته وی براساس نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اینکه این شبکه‌ها می‌توانند تسهیلاتی در خدمت کاربران قرار دهند امیدواریم در داخل کشور هم بتوان شبکه‌های مشابهی را طراحی کرد که ارتباطات مردم سریع‌تر و راحت‌تر صورت بگیرد.
 
  وزارت ICT دستور کمیته را اجرا نکرد
اما در همین خصوص هفته گذشته دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با اعلام اینکه واتس‌اپ در فهرست فیلترینگ قرار گرفته است گفت: فیلتر شدن واتس‌اپ اواخر سال گذشته تصویب و برای اجرا به وزارت ارتباطات نیز ابلاغ شد اما هنوز این مصوبه را اجرا نکرده‌اند. 
خرم‌آبادی توضیح داد: این دستور نیز به وزارت ارتباطات اعلام شده که منتظریم هر چه سریع‌تر اجرا شود. 
 
  خودداری از اجرای مصوبه، جرم است
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه البته این را هم گفت که خودداری از اجرای تصمیمات کارگروه و مقامات قضایی جرم است و اگر ثابت شود سوء‌نیتی در اجرا نشدن این تصمیم‌ها وجود دارد، افراد ذیربط قابل تعقیب هستند.
لازم به ذکر است دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به حکم یک قاضی در استان فارس مبنی بر لزوم فیلتر واتس‌اپ نیز به عنوان یکی از دلایل لازم‌الاجرا بودن آن استناد کرده بود.

​​