فناوری اطلاعات

اعتراض سازمان نظام صنفی به گمرک ایران:

چرا از مرکز رسانه‌های دیجیتال استعلام کردید؟

دنیای اقتصاد: یک استعلام سازمان توسعه تجارت از مرکز توسعه فناوری ‌اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد موجب اعتراض سازمان نظام صنفی رایانه‌ای شده است.
سازمان نظام صنفی در بیانیه‌ای با اشاره به افزایش تعرفه واردات 48 محصول شامل موبایل، تبلت، لوازم رایانه از قبیل کیس، کی‌بورد، چاپگر و همچنین سرور، اسکنر و تجهیزات اکتیو و پسیو نوشته است:‌ این بخشنامه براساس استعلام سازمان توسعه تجارت ایران طی نامه‌ای از مرکز توسعه فناوری، اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد صورت گرفته است. 
در ادامه این بیانیه تایید شده است که گرچه بر اساس تعریفی که از فرهنگ و محصول فرهنگی می‌شود، هر کالایی را می‌توان به‌دلیل اثرگذاری فرهنگی اعم از خوراکی، پوشاک، فناوری و... محصول فرهنگی دانست، اما با توجه به حیطه فعالیت مرکز رسانه‌های دیجیتال، این مرکز تنها در حوزه تولید محتوا _ لوح فشرده و بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند اظهارنظر کارشناسی داشته باشد. درحالی‌که در فهرست محصولات فرهنگی اعلام شده، کیس، کی بورد، سرور، چاپگر، کابل، داکت، اتصالات و.. از این دست اقلام وجود داشته که خارج از حوزه سیاست‌گذاری این مرکز است. در بیانیه سازمان نظام صنفی آمده است: اعلام نظر غیرکارشناسی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد پیامدهای ناخوشایندی را بر بازار خواهد گذاشت، تا جایی که افزایش 4 درصدی عوارض این محصولات موجب افزایش تصاعدی قیمت بازار و مصرف‌کننده خواهد بود.

​​