امنیت

رییس سازمان پدافند غیرعامل: جنگ سایبری آغاز شده مسوولان ما بی اطلاعند

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: رویکرد و راهبرد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به حملات سایبری دشمنان نظام اسلامی، یک اقدام متقابل است.
 
 
سردار غلامرضا جلالی در دومین کنفرانس ملی دفاع سایبری کشور و در سخنانی با موضوع نگاهی به تحولات و چالش‌های فضایی سایبری جهان با تاکید بر قابلیت‌های پدافندی و آفندی، این مطلب را عنوان کرد. 
وی افزود: امروزه جهان با سرعت خیره کننده‌ای به سوی سایبری شدن حرکت می‌کند و در برنامه توسعه کشور نیز تکالیف مسلمی برای ارایه خدمات دولت به مردم با استفاده از فضای سایبری دیده می‌شود. 
سردار جلالی ادامه داد: هر چند ایران هنوز به‌طور صد در صد زیرساخت‌های حیاتی، حساس و مهم خود را به این فضا وابسته نکرده، اما آهنگ حرکت نشان از آن دارد که در آینده نه چندان دور این اتفاق خواهد افتاد، همچنان‌که بسیاری از کشورهای توسعه یافته و رو به توسعه در سال‌های قبل به این نقطه رسیده‌اند. 
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: استفاده از فضای سایبری علاوه بر تسهیلات فوق العاده‌ای که برای کشور‌ها به‌وجود می‌آورد، میزان آسیب پذیری‌های سرمایه‌های ملی مبتنی بر این فضا را نیز به شدت افزایش می‌دهد. 
وی گفت: بسیاری از فرآیندهای مهم در زیرساخت‌ها و سامانه‌هایی اساسی اکنون به وسیله شبکه‌های رایانه‌ای از راه دور، فرمان پذیر و قابل واپایی هستند، به‌طوری‌که این پدیده‌ها باعث شده که زیرساخت‌های یاد شده به اهداف جذابی برای بدخواهان و دشمنان تبدیل شود. 
سردار جلالی افزود: در دهه اخیر فناوری‌های سایبری یا فناوری‌های اطلاعات در حال توسعه هستند و باعث ورود انسان‌ها به عرصه‌های مختلف شده‌اند به‌طوری‌که امروزه همه زندگی بشر به معنای واقعی در فضای سایبر شکل گرفته است. 
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: اکنون تعریف از فضای سایبر بسیار مشکل و دارای پیچیدگی‌های خاصی است، به‌طوری‌که وقتی در حوزه سایبری ورود می‌کنیم، تمام عرصه‌های مختلف زندگی را در آن مشاهده می‌شود. 
 
آمریکایی‌ها فضای سایبری را فضای جنگ می‌ دانند
وی با بیان اینکه امروزه آمریکایی‌ها فضای سایبری را به عنوان فضای پنجم جنگ تلقی می‌کنند، افزود: آن‌ها این فضا را در زمین وهوا به عنوان فضایی ترکیبی و تطبیقی، میدان جنگ عنوان می‌کنند. 
سردار جلالی گفت: در فضای سایبری در حوزه‌های راهبردی و دفاعی، چالش‌های علمی و ادبیاتی متعددی وجود دارد که می‌توان به تعبیر فضای سایبر از منظر دفاعی، تعبیر شاخص‌های جنگ سایبری، تعبیر شاخص‌های سلاح‌های سایبری، تعریف حوزه سرزمینی جمهوری اسلامی یا هر کشور دیگر در فضای سایبری، منافع ملی، منافع حیاتی کشور‌ها، خطوط دفاعی و حمله، خطوط قرمز و خطوط قابل برگشت در این فضا اشاره کرد. 
 
می‌توانیم ادبیات سایبری را تولید و نهادینه کنیم
وی افزود: نخستین چالش‌ها و درگیری‌های ذهنی در حوزه سایبری باید در دانشگاه‌ها شکل بگیرد تا بتوانیم ادبیات سایبری را تولید و نهادینه کنیم در غیر این صورت شاهد این موضوع خواهید بود که در چند سال اخیر جزو نخستین کشورهایی هستیم که به صورت رسمی به آن حمله سایبری می‌کنند و رییس جمهور کشور متجاوز مسوولیت این حمله را می‌پذیرد و رمز عملیات صادر می‌کند اما مسوولان ما درک این حمله سایبری را ندارند. 
رییس سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد: برخی مسوولان هنوز نمی‌دانند که ما یک خاک و یک محدوده قلمرو سرزمینی در فضای سایبری داریم که تجاوز به آن تجاوز به خاک کشور تلقی می‌شود، این تجاوز صرفا یک تجاوز فیزیکی نیست، بلکه حضور در این حوزه‌ها و نگاه به آن یک مساله جدی است. 
وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها از مدت‌ها قبل برای شرکت در جنگ‌های سایبری قرارگاه فرماندهی سایبری تشکیل داده‌اند، گفت: آن‌ها در کنار این قرارگاه، فرماندهی‌های حمله کننده و ترکیبی تشکیل داده‌اند که این فرماندهی‌ها در ارتش زیر نظر آژانس امنیت ملی آمریکا و زیر نظر یک نظامی عالی رتبه فعالیت می‌کند. سردار جلالی گفت: حوادث سایبری سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ در زیر ساخت‌های مهم صنعتی کشور، نمونه‌هایی از این دشمنی‌ها است که از سوی آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران انجام شد. 
وی افزود: این حملات سایبری تلاش ناموفقی از سوی آنان بود که ناکامی در رسیدن به اهداف از پیش طراحی شده آن، یکی از دلایل تغییر و عزل فرمانده آمریکایی قرارگاه سایبری این کشور شد. 
 
دفاع در مقابل حملات سایبری ضروریست
رییس شورای سیاستگذاری دومین کنفرانس ملی دفاع سایبری گفت: باید تمام سازوکارهای دفاع در مقابل حملات سایبری دشمنان را به دست بیاوریم تا بتوانیم در مقابل اینگونه حملات، آمادگی کامل مقابله و رویارویی را داشته باشیم. 
وی افزود: اکنون فضای سایبری برخلاف تعاریف اولیه ارایه شده از آن، فضای جنگ و دفاع است و تمامی سیاست‌های دفاعی کشور ما در این حوزه صادق است، به طوری که رویکرد و راهبرد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به حملات سایبری دشمنان نظام اسلامی، یک اقدام متقابل است. 
 
 جنگ سایبری آمریکا بهطور رسمی آغاز شده است
رییس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه آمریکا رویکرد آفندی علیه ما دارد و رسما ما را تهدید می‌کند، افزود: نباید استخاره کنیم، جنگ سایبری به طور رسمی آغاز شده است. 
وی گفت: آمریکا به لحاظ ساختاری در حوزه سایبر آماده شده و استعداد نیروی انسانی خود را در این زمینه یک ونیم برابر و بودجه را به دو برابر افزایش داده است. 
رییس شورای سیاستگذاری دومین کنفرانس ملی دفاع سایبری افزود: چرا مسوولان نباید به تهدیدات سایبری پاسخ بدهند و چرا نباید وزارت خارجه و قوه قضاییه ما علیه دشمن اقامه دعوا کنند. باید براساس آنچه مقام معظم رهبری فرمودند در برابر تهاجمات و تهدیدات دشمن مقابله به مثل کنیم. 
وی گفت: مقاومت بدون آسیب دیدن، قدرت پاسخگویی در برابر تهدیدات و قدرت پشیمان کنندگی دشمن، سه مولفه اصلی است که باید در حوزه سایبر مورد توجه قرار گیرد تا تداوم دفاع توام با بازدارندگی و اقتدار در فضای سایبر را برای ما به ارمغان بیاورد. 
سردار جلالی افزود: نیازمند شبکه پدافند سایبری در همه حوزه‌های هستیم و باید از الگوهای بومی در این زمینه استفاده کنیم. دومین کنفرانس ملی دفاع سایبری ایران صبح یکشنبه با محوریت سازمان پدافند غیرعامل کشور در دانشگاه و پژوهشکده جنگ الکترونیک و دفاع سایبری دانشگاه جامع امام حسین (ع) گشایش یافت. 
این کنفرانس دو روزه با محورهای دکترین راهبرد‌ها و رویکردهای دفاع سایبری، تهدیدات و حملات سایبری و آسیب‌ها و مخاطرات سایبری در حال برگزار شد. 
فرماندهی، کنترل و مبانی مدیریت سایبری، پدافند غیرعامل در فضای سایبری و جنگ افزار‌ها و ابزارهای دفاع سایبری از دیگر محورهای گشایش این همایش است. 
شرکت کنندگان در کنفرانس ملی دفاع سایبری، با جنگ‌شناختی در فضای سایبری، حقوق بین الملل و دفاع سایبری، آموزش و بسیج سایبری آشنا می‌شوند. 
در این همایش دو روزه متخصصان و کارشناسانی دخیل در امر پدافند غیرعامل از نیروهای چهارگانه ارتش و سپاه و سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با دفاع سایبری ایران حضور دارند.

​​