فناوری اطلاعات

اختلال گسترده در سرویسهای تماس صوتی اینترنتی در ایران

آی تی ایران نوشت: در حالی که اختلالات گسترده طی روزهای اخیر روی کیفیت و سرعت اینترنت تاثیر قابل توجهی گذاشته وزیر ارتباطات از حل اختلال پروتکل UDP در اینترنت خبر داده است. 
 
طی هفته اخیر اختلالات اینترنتی به حدی افزایش یافته که امکان تماس صوتی با نرم‌افزارهای اینترنتی مانند اسکایپ، وایبر و حتی فیس‌تایم نیز با دشواری و اختلال گسترده‌ای روبه رو شده و بسیاری از کاربران به این دلیل که قادر به تماس با نزدیکان خود از این طریق نیستند گلایه کرده‌اند. 
 
وزیر ارتباطات در گفت و گو با خبرگزاری فارس با تایید وجود اختلال در پروتکل  UDP که باعث گلایه بسیاری از کاربران شده از حل آن خبر داده است. با این حال بسیاری از کاربران همچنان از اختلال در کیفیت اینترنت خود ناراضی‌اند. 
 
UDP مخفف User Datagram Protocol به معنی پروتکل کنترل انتقال، یک پروتکل ارتباطی اصلی مورد استفاده گسترده‌ای  در شبکه ‌ای اینترنت است این پروتکل همچنین در معدودی ابزارهای فیلتر شکن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 
 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: این نگرانی را به زیر مجموعه منعکس و پس از پیگیری‌های صورت گرفته، روز گذشته گزارش رفع این اختلال را دریافت کردم. گفتنی است طی روزهای اخیر اعلام شد بسیاری از تلفن‌های شرکت زیر ساخت که متولی شبکه ارتباطی کشور است قطع شده است. 
 
وزیر ارتباطات علاوه بر طلب پوزش از اختلال به وجود آمده، گفت: خوشحال می شوم در اینگونه موارد مراتب از طریق سامانه پاسخگویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شماره تلفن 195 اعلام شود.

​​