گوشی

شکایت از گوگل برای انحصارطلبی در جست‌وجوهای اینترنتی موبایلی

این طور که رسانه‌های خبری اعلام کرده‌اند، گوگل به واسطه تثبیت حاکمیت خود بر بازار جهانی جست‌وجوهای اینترنتی و نصب ابزار جست‌وجوگر اینترنتی خود به صورت پیش‌فرض روی گوشی‌های مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید محاکمه خواهد شد.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، شرکت Hagens Berman به عنوان یکی از مراکز قضایی آمریکا اعلام کرد که گوگل به صورت غیرقانونی انحصار خود در بازار جست‌وجوهای اینترنتی را تثبیت می‌کند و کل بخش مالی و نوآوری‌های مربوط به بازار جست‌وجوهای اینترنتی در آمریکا را در اختیار گرفته است.
 
وکلای قضایی اعلام کرده‌اند که گوگل در جریان خرید پلتفورم اندروید و توسعه آن، این ابزار را برای گسترش هرچه بیشتری ابزارهای خود رو گوشی‌های هوشمند به کار می‌برد.
 
در این پرونده قضایی ادعا شده است که اقدامات گوگل در این زمینه باعث می‌شود شرکت‌هایی مانند سامسونگ و HTC همواره مجبور باشند گوشی‌های هوشمند خود را با قیمت بالا در بازار به فروش برسانند.
 
در این شکایت گفته شده است که تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید می‌بایست به صورت آزادانه امکان انتخاب جست‌وجوگر اینترنتی مورد نظر خود را داشته باشند و بتوانند به جز گوگل از خدمات دیگر پلتفورم‌های اینترنتی هم بهره‌مند شوند.
 
بر اساس اخبار موجود، گوگل بر اساس قراردادهای منعقد شده با تولیدکنندگان گوشی آن‌ها را مجبور می‌کند که به صورت انحصاری از جست‌وجوگر این شرکت روی محصولات خود استفاده کنند.
 

​​