فناوری اطلاعات

افزایش ثبت نام در رشته‏‌های علوم رایانه‏ در آمریکا

منبع: همکاران سیستم
گزارش انجمن پژوهش‌‏های رایانه‌‏ای در آمریکا نشان می‌‏دهد تعداد دانشجویان مقطع کار‌شناسی رشته علوم رایانه در این کشور در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۳ درصد افزایش یافته است. 
به گزارش وب‏‌سایت computerworld، انجمن پژوهش‌‏های رایانه‏‌ای در آمریکا اعلام کرده است تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در آن دسته از دانشگاه‌‏های آمریکا که مدرک دکتری (Ph.D) در رشته علوم رایانه صادر می‌‏کنند، ۴. ۱۳ درصد افزایش یافته است. گرچه میزان ثبت نام دانشجویان در رشته علوم رایانه‏‌ای در سال ۲۰۱۳ رشد کمتری نسبت به سال‌‏های قبل از آن داشته است، اما این هفتمین سال متوالی است که میزان ثبت ‏نام دانشجویان در این رشته روند افزایشی خود را حفظ کرده است. نرخ افزایش تعداد دانشجویان علوم رایانه‏ در سال تحصیلی ۱۲-۲۰۱۱ به ۳۰ درصد رسیده بود. 
بر اساس این گزارش، در سال‏‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ تعداد دانشجویان رشته علوم رایانه‏‌ای در آمریکا به بیش از ۱۴ هزار نفر رسیده بود، اما پس از اینکه بحران مشهور به حباب‏ دات کام در این کشور ترکید، تعداد ثبت نام‏ کنندگان در این رشته رو به کاهش نهاد و در سال ۲۰۰۷ به کمترین میزان خود (۸۰۲۱ نفر) رسید. 
برآوردهای این انجمن همچنین نشان می‌‏دهد تعداد کسانی که سال گذشته در آمریکا موفق به اخذ لیسانس علوم رایانه‌‏ای شده‌‏اند با ۷. ۳ درصد افزایش به ۱۲ هزار و ۵۰۳ نفر رسیده است. پارسال در مجموع ۶۳ هزار و ۸۳۷ نفر در آمریکا در دوره‏‌های آموزشی علوم رایانه‌‏ای ثبت نام کرده‏‌اند که این رقم افرادی را نیز که در موسسات فاقد دوره‏‌های دکتری ثبت‏ نام کرده‌‏اند در بر می‌‏گیرد. 
این گزارش همچنین نشان می‌‏دهد زنان همچنان سهم چندانی در رشته علوم رایانه‏ به دست نیاورده‌‏اند. در سال گذشته فقط ۹. ۱۳ درصد از کسانی که در دوره‌‏های علوم رایانه ثبت نام کرده‌‏اند زن بوده‏‌اند. با این همه، تعداد زنانی که دارای مدرک لیسانس علوم رایانه در سال تحصیلی ۱۳-۲۰۱۲ حدود ۲. ۱۴ درصد افزایش داشته است. 
در سال گذشته همچنین ۱۹۹۱ مدرک دکتری علوم رایانه در آمریکا به دانش‌‏آموختگان این رشته اعطا شده است که این رقم در مقایسه با سال گذشته ۲. ۳ درصد رشد داشته است. یافته‏‌ها نشان می‌‏دهد سال گذشته گرایش‏‌هایی مثل هوش مصنوعی، مهندسی شبکه و مهندسی نرم‌‏افزار جزء محبوب‏‌ترین حوزه‏‌های فارغ‌‏التحصیلان دکتری بوده است. حوزه‌‏های پایگاه‌‏های داده و نظریه و الگوریتم نیز از این نظر در رده‌‏های بعدی محبوبیت قرار داشته‌‏اند.

​​