امنیت

منع دولتی‌ها از ویندوز ۸ در چین

منبع: همشهری آنلاین
چین در آینده از دیگر سیستم عامل‌ها به جای جدیدترین نسخه سیستم عامل مایکروسافت استفاده خواهد کرد، زیرا استفاده از ویندوز ۸ روی رایانه‌های دولت چین ممنوع شده است.
شبکه خبری آ ار د آلمان گزارش داد، دولت چین فقط از سیستم عامل خودش استفاده خواهد کرد که مبتنی بر سیستم عامل باز لینوکس توسعه یافته است.
 
دولت چین اعلام کرد دلیل تصمیمش این است که نمی‌خواهد فقط به یک سیستم عامل خارجی وابسته باشد. این تصمیم دولت، شامل کاربران خانگی نمی‌شود.
 
با این ممنوعیت قرار است امنیت رایانه‌های دولتی افزایش یابد. مایکروسافت ماه گذشته پشتیبانی از سیستم عامل 13 ساله ویندوز XP‌ را خاتمه داد. در حال حاضر در چین هنوز حدود 200 میلیون رایانه از این سیستم عامل استفاده می‌کنند.
 
تجارت با چین برای مایکروسافت مشکلات زیادی را در این سال‌ها به همراه داشته است. این غول نرم‌افزاری آمریکایی در سال‌های اخیر بارها از دزدی گسترده محصولاتش در چین شکایت کرده است.
 
علاوه بر این روابط آمریکا و چین در حال حاضر تحت الشعاع یک اتهام جدید آمریکایی قرار گرفته است. آمریکا روز دوشنبه برای نخستین بار پنج نظامی چینی را به جاسوسی سایبری متهم کرد. دولت پکن این اتهام را قاطعانه رد کرده و در واکنشی شدید، سفیر آمریکا در چین را به وزارت امور خارجه فرا خواهند. در همین حال چین همکاری‌اش را در یک کارگروه مشترک در زمینه امنیت سایبری با آمریکا به حال تعلیق در آورده است.

​​