فناوری اطلاعات

استفاده از لیزر برای دسترسی به اینترنت در ماه

محققان موفق شده‌اند با استفاده از لیزر، دسترسی به اینترنت بر روی کره ماه را ممکن کنند. قرار است این اقدام به طور عملی در ماه آینده انجام شود.
 
به گزارش فارس به نقل از پی سی مگ، قرار است برای تاباندن اشعه لیزر تا ماه از چهار تلسکوپ بزرگ در صحرای نیومکزیکوی آمریکا استفاده شود که قطر عدسی هر یک از آنها 6 اینچ است.
 
علت اصلی تلاش برای ارائه خدمات اینترنتی در ماه تسهیل دسترسی فضانوردان به فضای مجازی است. این امر به خصوص برای سرنشینان ماهواره‌هایی که به دور ماه می‌چرخند اهمیت فراوانی داشته و ارتباطات آنها با زمین را تسهیل می کند. سرعت دسترسی به اینترنت از این طریق سریع تر از خطوط پرسرعت DSL  خواهد بود.
 
احتمال دارد که این فناوری ارتقا یابد و دسترسی به اینترنت پرسرعت برای ماهواره های چرخنده به دور مریخ را هم در آینده ممکن کند. فناوری لازم برای این کار از سوی محققان دانشگاه MIT ابداع شده و قرار است در جریان برگزاری کنفرانس The Optical Society که ماه آینده در این دانشگاه برگزار می شود اطلاعات تکمیلی در مورد آن ارائه شود.
 
سرعت خطوط اینترنتی با استفاده از این فناوری به طور متوسط 19.44 مگابیت بر ثانیه است. ارسال داده ها در قالب فناوری یاد شده در قالب پالس های نامرئی مادون قرمز انجام شده و چالش اصلی در این زمینه گذر این پالس ها از جو زمین بدون هیچ گونه تغییر و اعوجاج است که البته محققان بر این چالش نیز غلبه کرده و پالس های یاد شده را به فاصله حدودا 385 هزار کیلومتری زمین ارسال کرده اند.
 
 

​​