فناوری اطلاعات

وقتتان را برای لود اطلاعات هدر ندهید!

منبع: ایسنا
کندترین حافظه در سیستم شما (البته به جز دیسک‌های نوری) هارد دیسک است. هارد کامپیوتر محل ذخیره‌ تمام اطلاعات و داده‌های ماست، اما سرعت انتقال اطلاعات آن در مقایسه با پردازنده‌ی اصلی (CPU) و حافظه رم بسیار پایین‌تر است. این امر موجب شده تا محصولات جدیدی به نام SSD یا سالید درایو‌ها تولید و جایگزین آن‌ها شوند.
 
اس اس دی (SSD)‌ها یا سالید درایو‌ها به جای دیسک‌های مغناطیسی از چیپ فلش سیلیکونی برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌کنند و سرعتشان به پنج برابر هارد دیسک‌ها نیز می‌رسد.
 
درایو‌های اس اس دی امروزه در حال تبدیل شدن به حافظه اصلی به جای هارد دیسک‌ها هستند، زیرا نیاز به سرعت حافظه هر روز در حال بالا‌رفتن است. درایو تازه به بازار رسیده ADATA SP920 برای اکثر کاربردها مناسب است و در انتقال فایل‌های مولتی مدیای فشرده‌سازی نشده بسیار سریع‌تر از بقیه حافظه‌ها عمل می‌کند.
 
یعنی برای اکثر کاربرد‌ها به خصوص بازی‌های گرافیک بالا، تدوین فیلم، فعالیت‌های گرافیکی، کار با صدا و موزیک و غیره بسیار سریع‌تر از بقیه درایو‌ها عمل می‌کند.
 
سرعت خواندن این درایو به 560 و سرعت نوشتن آن به 500 مگابایت در ثانیه می‌رسد. به علاوه این سرعت بالا SP920 می‌تواند در حالتی که فضای آن 90درصدی بیشتر هم پر شده است، سرعت خود را درهمان اندازه حفظ کند. بیشتر درایو‌های اس اس دی بعد از پرشدن 90درصدی سرعت خود را از دست می‌دهند.
 
نکته‌ی جالب دیگر این‌که SP920 در ظرفیت‌های 128، 256، 512 گیگابایت و حتی یک ترابایت ارائه شده است و مانند بقیه درایوهای ای دیتا هفت درصد فضای بیشتر ارائه می‌دهد تا تمام فضای درایو قابل دسترسی باشد. نرم‌افزار‌ جدیدی به نام SSD Toolbox نیز همراه آن وجود دارد که می‌تواند طول عمر و وضعیت درایو شما را اعلام کند و ابزار‌هایی برای بالا‌بردن سرعت و نظم درایو و مدیریت آن را دارا است.

​​