فناوری اطلاعات

شهرداری تهران Street view عرضه کرد

GSVST.png

بیست و یکمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک ۹۳ با شعار اطلاعات مکان محور، زیربنای مدیریت راهبردی در روز شنبه، سوم خرداد‌ماه در سالن همایش‌های برج میلاد تهران افتتاح شد.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، شهرداری تهران در این نمایشگاه سامانه‌ها و دستاوردهای اطلاعات مکانی خود را ارائه داده است. ازجمله این سامانه‌ها، سامانه تصاویر 360درجه‌ای شهر تهران است که از طریق درگاه اینترنتی map.tehran.ir/streetview برای همه شهروندان قابل بهره‌برداری است.
 
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات در بهار سال 92اقدام به برداشت تصاویر 360درجه از تمامی معابر شهر تهران کرده است. موضوعات ارائه شده در غرفه شهرداری تهران در قالب 3 دسته کلی زیرساخت اطلاعات مکانی، برداشت اطلاعات پایه و ارائه سیستم‌های استفاده از اطلاعات می‌گنجند.
 
streetview
 
زیرساخت اطلاعات مکانی : هدف از تهیه زیرساخت، تأمین امکانات و ارائه استانداردهای مشخص برای برداشت اطلاعات است.
شهرداری تهران رویکرد خود را به مکان‌مند کردن خدمات خود یا به‌عبارت دیگر استفاده حداکثری از نقشه، معطوف کرده است. 
شبکه یکپارچه مختصاتیRTK : یکی از سرویس‌های درون سازمانی که به‌طور غیرمستقیم مردم را منتفع می‌کند راه‌اندازی شبکه یکپارچه مختصاتیRTK است. این شبکه می‌تواند به‌طور لحظه‌ای مختصات دقیق را در اختیار استفاده‌کننده‌ها قرار دهد. وظیفه این شبکه، دادن تصحیحات برداشت اطلاعات GPS برای مقاصد مهندسی به‌طور آنی است.
 
بدون وجود این روش، رسیدن به این دقت با صرف زمان طولانی امکان‌پذیر است، درصورتی که با راه‌اندازی این شبکه این کار با دقت بسیار بالا در چند ثانیه انجام می‌شود. تهیه نقاط مبنایی نقشه‌برداری: تهیه نقاط مبنایی نقشه‌برداری بدین جهت است که اطلاعات با یکسری نقاط پایه‌ای برداشت شود تا روی همه نقشه‌های استاندارد قابل استفاده باشد. شهرداری تهران تلاش کرده در نقاط مشخصی در شهر تهران این نقاط را ایجاد کند و در اختیار بهره‌برداران قرار دهد.
 
برداشت اطلاعات پایه : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این قسمت، نقشه پایه 1000/1را معرفی و ارائه کرده است. تهیه این نقشه یکی از مهم‌ترین اتفاقات کشور در زمینه تولید نقشه است. این پروژه از سال 90با عکسبرداری هوایی سازمان نقشه‌برداری کشور آغاز شد و سپس با انجام نیازسنجی صورت گرفته از مجموعه شهرداری تهران ادامه پیدا کرد. بدین‌ترتیب برای تهیه اطلاعات، روشی در پیش گرفته شد تا جوابگوی نیازهای دستگاه‌های دخیل در امر مدیریت شهری و نیازهای خاص شهرداری تهران باشد.
 
سرویس‌های شهروندی: دسته دوم از سیستم‌ها به ارائه اطلاعات و خدمات به شهروندان اختصاص دارد که در قالب نقشه اینترنتی شهرداری تهران به آدرس map. tehran. ir عرضه شده است.

​​