فناوری اطلاعات

درون بزرگترین دیتا‌سنتر اروپا چه‌خبر است؟

منبع: همشهری آنلاین
عکاسی بریتانیایی توانسته با عکس‌هایی که از یکی از بزرگترین دیتا‌سنترهای اروپا به‌ثبت رسانده، جهان محرمانه و به‌شدت محافظت شده‌ای که بسیاری از خدمات آنلاین در اروپا را پشتیبانی می‌کند،‌به نمایش بگذارد.
 
براساس گزارش میل‌آنلاین، تیمو آرنال عکاس بریتانیایی از دسترسی خود به یکی از محرمانه‌ترین دیتاسنتر‌های اروپا استفاده کرده و تصاویری از دیتاسنتر 65 هزار و 700 متر مربعی شرکت تلفونیکا در اسپانیا را به ثبت رسانده‌است تا کاربران با تجهیزاتی که دسترسی آنها به فضای مجازی اینترنت را فراهم می‌آورند، آشنا شوند.
 
این مرکز بزرگ که یکی از بزرگترین دیتاسنترهای اروپا به‌شمار می‌رود،‌ در اسپانیا واقع شده و ساخت آن 300 میلیون دلار هزینه داشته‌است. این مرکز پشتیبانی از بیشترین بخش خدمات محاسبات ابری اروپا را به عهده دارد.
 
دیتاسنتر تلفونیکا که در شهر آلکالا دی هنارس در نزدیکی مادرید واقع شده، شامل 23 اتاق IT است که هریک از آنها به‌صورت مستقل عمل کرده و به این شکل فعالیت یکی،‌ در عملکرد دیگری تاثیری نخواهد داشت. به همین‌شکل،‌انرژی هزار و 200 کیلوواتی هریک از این اتاق‌ها را می‌توان بدون اثرگذاری روی کل سیستم،‌ چهار برابر افزایش داد.
 
آرنال با ثبت این تصاویر و همچنین فیلمبرداری از این مرکز محرمانه، قصد دارد ذهنیت کودکانه‌ای که از مفهوم ابر در ذهن افراد شکل گرفته را تغییر داده و چهره زیرساختارهای حقیقی اینترنت را نمایش دهد.
 
منبع برق مورد نیاز این مرکز علاوه بر خطوط اصلی، به باطری‌های پشتیبان و ژنراتورها نیز مجهز است تا درصورت بروز مشکل در سیستم برق، بتوانند جریان اطلاعات در میان سرورهای مرکز را حفظ کنند.
 
تانکرهای غول‌پیکر فولادین آب که از گنجایشی برابر هزاران لیتر آب برخوردارند، در خارج از مرکز نصب شده‌اند تا در صورت بروز آتش‌سوزی از آنها استفاده شود. همچنین چیلرهایی به بزرگی یک زمین فوتبال روی سقف این مرکز نصب شده‌اند و حفظ جریان هوای خنک به درون مرکز را به عهده دارند.

​​