رگولاتوری

تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور در خصوص محصولات و خدمات حوزه امنیت IT

 اساس تصمیم نمایندگان ویژه رییس جمهور در کارگروه فاوا، وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات موظف شد ضمن حمایت از طراحی و توسعه محصولات افتا و ضد بدافزار بومی در خصوص ارزیابی امنیتی انواع محصولات داخلی و خارجی فتا و صدور گواهی تایید محصولات نیز اقدامات لازم را انجام دهد.
 
براین اساس طی بخشنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ شد که ضمن به کارگیری محصولات بومی افتا از تخصیص اعتبار برای خرید محصولات حوزه افتا که به تایید این وزارتخانه نرسیده است خودداری کنند.
 
در این راستا وظیفه ارزیابی محصولات امنیتی و امنیت محصولات فتا به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان فناوری اطلاعات ایران) محول شد. معاونت گسترش فناوری اطلاعات سازمان با تشکیل یک دبیرخانه، شناسایی شرکتهای تولید کننده داخلی محصولات حوزه فتا و آزمایشگاه های حایز صلاحیت برای ارزیابی امنیتی محصولات را آغاز کرد.
 
کلیه تولیدکنندگان داخلی و نمایندگان تجهیزات خارجی افتا و فتا می‌توانند به منظور تست و ارزیابی امنیتی محصولات خود با این سازمان مکاتبه کنند تا نسبت به معرفی محصول به آزمایشگاه اقدام لازم به عمل آید.
 
بنا بر اعلام، تاکنون محصولات متعددی از شرکتهای تولیدکننده داخلی به آزمایشگاه معرفی شده‌اند که نتایج ارزیابی تعدادی از آنها به این سازمان ارسال شده است. سایر محصولات نیز تحت تست و ارزیابی امنیتی قرار دارند که به محض حصول نتایج تست، مراتب طی مکاتباتی به تولیدکنندگان اعلام خواهد شد.
 
با توجه به موضوع فوق جهت استانداردسازی و یکپارچگی مراحل ارزیابی و تست، سازمان اقدام به تدوین پارامترهای ارزیابی امنیتی بومی برای محصولات مختلف کرده است.
 
علاقه مندان، شرکتها و آزمایشگاه‌های فعال حوزه امنیت و مراکز دانشگاهی می توانند مستندات (پیش نویس - غیر قابل استناد) را دریافت و نظرات پیشنهادی و اصلاحی خود را کتباً به سازمان فناوری اطلاعات اعلام و یا از طریق پست الکترونیکی eram@itc.ir ارسال کنند.

​​