گوشی

30 درصد قیمت گوشی مربوط حق امتیازهای آن می‌شود

این روزها اخبار مختلف در مورد مشاجرات موبایل‌سازان بزرگ به گوش می‌رسد و هر روز اخبار مختلف در مورد توافق یا عدم توافق این شرکت‌ها بر سر استفاده از حق امتیازهای یکدیگر منتشر می‌شود. اما کارشناسان می‌گویند که این مشاجرات تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر قیمت نهایی گوشی‌ها برجا می‌گذارد.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، به گفته محققان، اگر یک پرونده در دادگاه با شکست مواجه شود یا حل و فصل کردن آن به خارج از دادگاه کشیده شود، یکی از دو طرف یا هر دوی آن‌ها مجبور می‌شوند به خاطر استفاده غیرقانونی از حق امتیاز به شرکت مقابل جریمه پرداخت کنند.
 
این هزینه اضافه توسط شرکت مربوطه دریافت نمی‌شود و اسنادی که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد که هر یک از ما در جریان پرداخت رقم‌های مختلف برای در اختیار گرفتن گوشی مورد نظر خود تا چه میزان برای جریمه شرکت‌های موبایل‌ساز پول پرداخت می‌کنیم.
 
به گفته دو وکیل ارشد اپل و یکی از مقامات بلندپایه شرکت اینتل، بیش از یک‌پنجم قیمت گوشی هوشمند به صورت مستقیم مربوط به هزینه‌های قانونی و قضایی حق امتیازها می‌شود.
 
بر این اساس، اگر یک گوشی هوشمند 400 دلار قیمت داشته باشد ما 120 دلار از آن را برای حق امتیاز ثبت شده پرداخت می‌کنیم. این رقم نشان می‌دهد که 30 درصد قیمت گوشی به صورت مستقیم مربوط به حق امتیازهای آن می‌شود.
 
این اسناد نشان می‌دهد که در بیشتر مواقع هزینه حق امتیازها از قیمت تمام شده برای یک گوشی هوشمند بیشتر است و کاربر بدون آنکه مطلع باشد چنین رقم قابل ملاحظه‌ای را پرداخت می‌کند.
 

​​