سیستم‌عامل و نرم‌افزار

ویندوز 7 روی نیمی از رایانه‌های جهان استفاده می‌شود

بر اساس آخرین آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز netmarketshare.com، سیستم‌عامل ویندوز 7 همچنان محبوب‌ترین پلتفورم برای رایانه‌های شخصی محسوب می‌شود و بیش از نیمی از رایانه‌های فعال در جهان مبتنی بر این سیستم‌عامل فعالیت می‌کنند.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، دو سیستم‌عامل ویندوز 8 و ویندوز 8.1 درمجموع روی 13 درصد رایانه‌های شخصی جهان نصب شده‌اند. اما نسخه 8.1 که مایکروسافت آن را به عنوان ابزاری برای دلجویی از مشتریان خود عرضه کرد و ابزار Start را به آن‌ها برگرداند محبوبیت بیشتری از ویندوز 8 دارد و 6.35 درصد بازار را به خود اختصاص داده است. لازم به ذکر است که سهم ویندوز 8 از این بازار 6.29 درصد گزارش شده است.
 
شرکت مایکروسافت چندی نسخه قدیمی سیستم‌عامل خود موسوم به ویندوز XP را بازنشسته کرد. اما بد نیست بدانید که این محصول همچنان روی 25 درصد رایانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و البته در مقابل هرگونه حمله سایبری ناامن است.
 
شرکت مایکروسافت همچنان در حال تکمیل کردن سیستم‌عامل ویندوز 8 است و البته افزودن قابلیت‌های لمسی به آن نتوانسته است کاربران را چندان راضی کند.
 
شرکت مایکروسافت همچنان صاحب 91 درصد از بازار جهانی سیستم‌های عامل است که در این بازار ویندوز ویستا با سهم 2.9 درصد، ویندوز NT با سهم 0.08 درصد و ویندوز 2000 با سهم 0.03 درصد حضور دارند.
سیستم‌عامل Mac OS X اپل با همه نسخه‌های خود تنها صاحب 7.38 درصد از این بازار است و لینوکس نیز با نسخه‌های مختلف خود 1.62 درصد از این بازار را در اختیار گرفته است.
 

​​