فناوری اطلاعات

پارس آنلاین: تعرفه برق IDC باید صنعتی محاسبه شود

مدیر یکی از شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنتی تاکید کرد: با توجه به رشد روزافزون استفاده شرکت‌ها و سازمان‌ها از اینترنت و ارایه خدمات متنوع در فضای اینترنت، کشور به «مراکز داده» نیاز ویژه‌ای دارد.

 
به گزارش ایسنا، بابک قاجار - معاون بازرگانی شرکت پارس‌آنلاین - گفت: در دنیای امروز ما به مراکزی احتیاج داریم که بتوانند محتوا را در بستر ارتباطی پرسرعت برای ما میزبانی و نگهداری کنند. تا چند سال پیش این مراکز داده در خارج از کشور دایر بودند که برای ما هم ضرر مالی را به دنبال داشتند و هم از نظر دسترسی به اطلاعات با تأخیرهایی مواجه می‌شدیم.
 
وی افزود: در چند سال گذشته دولت سیاستی را در پیش گرفت تا شرکت‌های خصوصی اقدام به تأسیس مراکز داده در داخل کشور کنند. به همین منظور در سال 83 مجوزی از وزارت فناوری و اطلاعات گرفته شد تا مرکز داده‌ای در پردیس تأسیس شود. این مرکز داده در بخش خصوصی دست کم‌رقیبی در ایران ندارد و می‌توان گفت که با توجه به بازدیدهایی که داشته است نیز جزو مرکزهای برتر خاورمیانه شناخته شده است. این مرکز داده به شبکه گسترده ارتباطی پارس‌آنلاین متصل است و انواع خدمات میزبانی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.
 
قاجار در ادامه به مشکلات موجود در ارائه خدمات اشاره کرد و گفت: خدمات مراکز داده و شبکه‌های ارتباطی که شرکت‌هایی همچون پارس‌آنلاین به سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ دولتی و خصوصی ارایه می‌دهند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر امنیت اطلاعات بسیار حساس هستند. از این رو لازم است دولت توجه خاصی به مشکلات شرکت‌های ارایه دهنده خدمات مرکز داده داشته باشد. این شرکت‌ها برای ارایه خدمات بهتر و امن‌تر، نیازمند بسترسازی‌های به‌روزتر از جانب مخابرات هستند. آقای وزیر و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در تلاش هستند تا روابط میان مخابرات و شرکت‌ها را بهتر کنند تا فضای رقابتی منصفانه و سالمی به وجود بیاید.
 
وی ادامه داد: به طور کلی چالشی که با شرکت‌های زیرساخت مواجه هستیم این است که در مرکز داده بر خلاف کاربران عمومی که از شبکه اینترنت استفاده می‌کنند و دریافت اطلاعات دارند، بیشتر ارسال اطلاعات صورت می‌گیرد. به همین دلیل پهنای باندی که مراکز داده به طرف شبکه زیرساخت می فرستند یعنی ترافیک داخل کشور باید به صورت رایگان در اختیار این مراکز قرار داده شود.
 
قاجار افزود: اقداماتی در همین راستا از دو سال پیش آغاز شده است اما تا به امروز تعرفه‌ای خاص به وجود نیامده است. ما توقع داریم که در این زمینه که امری ملی است، شرکت زیرساخت به عنوان متولی در کشور با مراکز داده همراهی کند.
 
وی همچنین به مشکل هزینه‌های برق اشاره کرد و گفت: هزینه‌های برق مصرفی در مرکز داده با ملاک‌های برق خانگی یا تجاری محاسبه می‌شود؛ در صورتی که این مراکز باید به عنوان مراکز صنعتی شناخته شوند و از امتیازات صنایع برخوردار شوند.

​​