تلفن همراه

سیصدامین شبکه LTE در جهان راه‌اندازی شد

بر اساس آخرین گزارش رسمی منتشر شده از سوی انجمن جهانی تولیدکنندگان موبایل(GSA)، سرانجام سیصدمین شبکه‌ مخابراتی LTE جهان در 107 کشور راه‌اندازی شد تا یکی از بزرگترین تحولات دنیای ارتباطات رقم بخورد.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناروی اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بلغارستان، تایوان و وانواتو آخرین کشورهایی بود که راه‌اندازی شبکه مخابراتی LTE را تجربه کردند و ساکنان آن برای نخستین بار لذت استفاده از خدمات این شبکه را چشیدند.
 
لازم به ذکر است که از ابتدای سال 2014 میلادی تاکنون 35 شبکه مخابراتی LTE در سراسر جهان راه‌اندازی شده است و پیش‌بینی می‌شود که پیش از پایان یافتن سال 2014 میلادی تعداد شبکه‌های LTE در جهان به 350 عدد برسد.
 
پرکاربردترین طیف باند مخابراتی شبکه LTE در کشورهای مختلف 1800 مگاهرتز است که گفته می‌شود این باند به عنوان سیستم واحد یا بخشی از شبکه‌های چندبانده در 129 شبکه در 67 کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
اما پس از این محبوب‌ترین طیف باند مخابراتی 2.6 گیگاهرتزی است که 25.6 درصد شبکه‌ها مبتنی بر آن راه‌اندازی شده‌اند و پس از آن‌ هم به‌ترتیب باندهای 800 مگاهرتز در 14.3 درصد شبکه‌ها و AWS در 8.3 درصد شبکه‌ها استفاده می‌شوند.
 
گفته می‌شود که تاکنون 36 شبکه مخابراتی LTE TDD در 24 کشور جهان راه‌اندازی شده است و بر این اساس می‌توان گفت که از هر 8 شبکه مخابراتی LTE در جهان یک مورد برمبنای این استاندارد ساخته شده است.
 
در حال حاضر 23 اوپراتور موبایلی در جهان خدمات LTE را فقط در حالت TDD ارایه می‌دهند و 13 اوپراتور هر دو حالت TDD و FDD را روی شبکه خود ارایه می‌کنند. همچنین، 264 اوپراتور هم به صورت واحد خدمات و سرویس‌های خود را در حالت FDD در اختیار مشترکان می‌گذارند.
 

​​