فناوری اطلاعات

احتمال خرید میکروس‌سیستم از سوی اوراکل به قیمت ۵ میلیارد دلار

منبع: همکاران سیستم
به‌گزارش برخی از منابع خبری، شرکت اوراکل قصد دارد شرکت میکروس‌‏سیستم (Micros Systems) را که یکی از عرضه‌‏کنندگان نرم‏‌افزار و سخت‌‏افزارهای فروش فروشگاهی است، به قیمتی بیش از ۵ میلیارد دلار خریداری کند.
 
رویترز به نقل از بلومبرگ گزارش داده است دو شرکت اوراکل و میکروس‌‏سیستم هم‏‌اکنون مشغول مذاکره بر سر این موضوع هستند و هنوز به نتیجه مشخصی دست نیافته‌‏اند. شرکت میکروس‏‌سیستم سازنده سخت‏‌افزارها و نرم‏‌افزارهای فروش فروشگاهی (PoS) برای هتل‏‌ها و رستوران‏‌ها است. 
 
انتشار این خبر باعث شده است ارزش هر سهم میکروس‏‌سیستم در شاخص بورس نزدک با ۱۶ درصد افزایش به ۶۷.۱۰ دلار و ارزش هر سهم اوراکل نیز با یک درصد افزایش به ۴۲.۶۱ دلار برسد. دو شرکت اوراکل و میکروس‏‌سیستم هنوز به این خبر واکنش نشان نداده‌‌‏اند.
 
تحلیل‏‌گران به رویترز گفته‌‏اند رقبای اوراکل ممکن است قیمت بالاتری برای خرید میکروس‏‌سیستم پیشنهاد کنند. دانیل ایوز، تحلیل‏‌گر بازار سرمایه در موسسه اف‌‏.بی‏‌.آر (FBR) گفته است معتقدیم شرکت‏های سپ و آی‏‌بی‌‏ام نامزدهای محتمل‏‌تری برای خرید میکروس‏‌سیستم هستند، چرا که مثلا آی‏‌بی‏‌ام پلت‏فرم ویژه‏‌ای در حوزه تجارت الکترونیک ویژه کسب و کارها دارد. شرکت اوراکل نیز در این حوزه صاحب محصولات ویژه‌‏ای است و توانسته شرکت‏‌های کوچک‏‌تری را که در حوزه نرم‌‏افزارهای بازاریابی فعال هستند، خریداری کند. این شرکت حتی تیم‌‏های فروش خود را دوباره سازماندهی کرده است تا بتواند با رقبایی مثل سیلزفورس، سپ و وُرک دی رقابت کند.
 
اگر این معامله سرانجام برسد، بزرگترین معامله اوراکل پس از سال ۲۰۰۹ بود. اوراکل در سال ۲۰۰۹ شرکت سان میکروسیستم را به قیمت ۵.۶ میلیارد دلار خریداری کرده بود.

​​