فناوری اطلاعات

اعلام خسارات ایران از آسیب‌پذیری امنیتی خونریزی قلبی; شبکه بانکی در حال نشت اطلاعات بود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت‌: در آسیب‌پذیری Open ssl (خونریزی قلبی) بیشترین آسیب در ایران متوجه ایمیل‌های مردم و سپس مجموعه بانکی شد؛ اکثر بانک‌ها آسیب‌پذیر و در حال نشت اطلاعات بودند.
 
غلامرضا جلالی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سوال که در آسیب‌پذیری اخیر Open ssl (خونریزی قلبی) بیشترین آسیب در ایران متوجه چه مجموعه‌هایی بود، گفت: به‌صورت عمومی بیشترین آسیب‌پذیری متوجه ایمیل‌های مردم شد اما وقتی کنترل کردیم متوجه شدیم برخی از شبکه‌ها مانند شبکه‌های بانکی نیز ضعف‌هایی داشته‌اند و پس از کنترل دریافتیم که در حال نشت اطلاعات هستند.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: برخی از بانک‌ها ضعفی نداشتند، مثلاً بانک ملی هیچ آسیب‌پذیری نداشت اما چند بانک دیگر آسیب‌پذیری داشتند که در مجموع اکثر بانک‌ها آسیب‌پذیر بودند و تعداد بانک‌های بدون آسیب‌پذیری کم بود.
 
وی ادامه داد: پس از تشخیص به صورت فوری به آنها اطلاع دادیم که می‌توانند چه کارهایی انجام دهند و حدود یک تا 3 روز بعد پکیج امنیتی در اختیارشان قرار گرفت.
 
جلالی ادامه داد: البته از این نوع آسیب‌پذیری‌ها هم‌اکنون نیز در حال کشف است که روی یکی دو مورد کار می‌شود و بعد از نهایی شدن، اعلام خواهیم کرد.
 
وی گفت: اینکه یک سیستم خارجی را کاملاً نصب کنیم خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد؛ انتخاب تکنولوژی برای این دسته از زیرساخت‌ها باید بسیار هوشمندانه باشد و ارزان‌تر یا گران‌تر بودن ملاک نباشد.
 
جلالی گفت:‌ برای مثال ایالات متحده چند وقت پیش اعلام کرد که تجهیزات شرکت هواوی چین را در زیرساخت‌های سطح ملی حذف می‌کند زیرا این دسته از زیرساخت‌ها جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات می‌کنند و فروش اطلاعات یک صنعت است.
 
 

​​