فناوری اطلاعات

۸۰ درصد کاربران اینترنت در معرض افشای اطلاعات رمزگذاری شده

منبع: Fars News
محققان می‌گویند بررسی ترافیک رمزگذاری شده اینترنتی مربوط به هر کاربر به سادگی ممکن بوده و این امر بسیاری از رازهای شخصی زندگی افراد را برملا می‌کند.
 
به نقل از کامپیوترورلد، تنها کافیست از صفحات مورد بازدید یک کاربر در سایتی خاص اطلاع داشته باشید تا بتوانید به جزییات متعددی در مورد زندگی شخصی او پی‌ببرید.
 
محققان می‌گویند با بررسی این نوع محتوا می توان الگوی های افراد را در زندگی شخصی آنان شناسایی کرد و پی برد که مثلا یک فرد در زندگی زناشویی خود چه وضعیتی دارد، از نظر سلامت در چه شرایطی است و حتی در مورد موضوعات مختلف چه دیدگاه‌هایی دارد.
 
بر اساس تحقیق مذکور اگر چه اکثر وب سایت‌ها امروزه برای تبادل اطلاعات حساس از پروتکل های امنیتی مانند SSL/TLS استفاده می کنند، اما رمزگذاری این اطلاعات در حین تبادل میان سرور و رایانه شخصی تا بدان حد دقیق و بدون خطا نیست که نتوان از آنها مطلع شد.
 
حتی اگر این داده‌ها غیرقابل خواندن باشند، می‌توان با تحلیل آنها و یافتن صفحات مورد علاقه و بازدید کاربر که با استفاده از روش های عادی تا 80 درصد دقت دارد، از مسائل شخصی و حرفه ای افراد مطلع شد. در بررسی‌های قبلی دقت یافته ها از این طریق تنها 60 درصد بود، اما در بررسی های تازه این امر به 80 درصد افزایش یافته است.
 
برای انجام این تحقیق شش هزار صفحه وب در 10 وب سایت مشهور با موضوعات بانکداری، درمانی، دانشگاهی، مشاهده ویدیو و فیلم، رسیدگی به کودکان و .. مورد بررسی قرار گرفتند و با استفاده از آنها ابتلای برخی افراد مورد بررسی به دیابت و ایدز اثبات شد.
 
کارشناسان معتقدند این وضعیت موجب آسیب پذیری اکثریت کاربران اینترنت می‌شود. در ساده‌ترین حالت شرکت های تبلیغاتی با به دست آوردن این اطلاعات از آنها برای بمباران تبلیغاتی مردم بر مبنای شرایط خاص آنها استفاده می‌کنند و در حالت‌های بدتر خلافکاران و جانیان می توانند با کسب اطلاع از مشکلات زناشویی، درمانی، مالی و ... افراد برای سوءاستفاده از این شرایط برنامه ریزی کرد.
 
باید توجه داشت که دسترسی به اطلاعات مربوط به نحوه استفاده کاربران از وب کار دشواری نیست و تنها کافیست یکی از کارمندان ISP طرف قرارداد فرد به حریم شخصی او احترام نگذارد.
 
- See more at: https://farsnews.com/newstext.php?nn=13930404000669#sthash.idgfHe05.dpuf

​​