فناوری اطلاعات

معاون قوه قضاییه: در بحث فیلترینگ تابع حکم قاضی هستیم

معاون رییس قوه قضاییه و رییس مرکز امار وفناوری اطلاعات قوه قضاییه در نشست خبری امروز خود از راه اندازی سامانه سجل قضایی و سامانه تناد (تحلیل ونقد آرائ دادگستریها ودیوان ) خبر داد وابراز امیدواری کرد که دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی تا پایان امسال در مراکز استانها راه اندازی شود.
 
1404022889759 (1).jpg
 
 
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاریافزود: سامانه خدمات الکترونیک (سخا) نیز در حوزه مدنی و دادخواستها راه اندازی شده است و در حوزه کیفری نیز در بحث صدور چک بلامحل در تهران اقدامی آزمایشی انجام داده ایم اما بدون همکاری کلانتریها کار به سختی پیش می رود و قرار شد گفتگوها به نتایج خوبی  برسد و در این زمینه با جدیت بیشتری ورود پیدا کنیم.
 
رییس مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه در پاسخ به سؤالی درباره دستبند الکترونیک نیز افزود: ما بعنوان ناظر این طرح فعالیت خواهیم کرد و مجری طرح ، سازمان زندانهاست.
 
وی گفت: ظاهراً سازمان زندانها با شرکتهای داخلی و خارجی در این خصوص وارد گفتگو شده است و در این باره نیازمند مقررات و آیین نامه ها و تأمین اعتبار هستیم.
 
شهریاری گفت: بودجه این طرح یا از ناحیه سازمان زندانها تأمین خواهد شد و یا هر کسی که بخواهد بهره بردار این سامانه باشد باید هزینه را بپردازد.
 
وی افزود: ظاهراً هر دستبند الکترونیک دو میلیون تومان هزینه دارد و از آنجا که برخی محصولات آن نیازمند شارژ باتری است به همین سبب این موضوع کار نظارت ما را با مشکل مواجه می کند و نیازمند دستگاهی هستیم که به شارژ مکرر نیاز نداشته باشد.
 
 دکتر شهریاری در پاسخ به سوالات خبرنگاران افزود: در بحث فیلترینگ از نظر قانونی تابع حکم قاضی هستیم. یکی از راههای مقابله با فساد و ناهنجاری که مطالبه مردم هم هست استفاده از نظام فیلترینگ است و در همه کشورها استفاده می شود.

​​