فناوری اطلاعات

مصوبه دولت برای احیای روادید الکترونیکی

معاون گردشگری با اعلام خبر احیای صدور روادید الکترونیکی (e-visa) در برنامه گردشگری گفت: در کارگروه مصوب دولت تصویب شد که صدور ویزای الکترونیکی احیا شود.
 
 
مرتضی رحمانی موحد گفت: e-visa بسیاری از مشکلات سخت‌افزاری و کمبود نیرو برای صدور ویزا را حل خواهد کرده، سرعت پاسخگویی را بالا خواهد برد و تمام کشورهایی که در چارچوب روابط کنسولی می‌توانیم با آنها ارتباط داشته باشیم شامل حال این نوع صدور ویزا خواهند شد.
به گفته وی روادید الکترونیکی بر اساس مقررات جاری صادر خواهد شد و به جای آنکه گردشگران در فرودگاه‌ها برای صدور ویزای فرودگاهی به مشکل برخورد کنند در مبدا برای ویزا اقدام خواهند کرد و از طریق الکترونیکی این ویزا صادر می‌شود.
معاون گردشگری با بیان طی شدن مراحل صدور مصوبه دولت برای لغو یا تسهیل صدور روادید گفت: بر اساس توافقاتی که در مرحله نخست انجام شده‌است، تسهیلات ویزای فرودگاهی را خواهیم داشت که مدت زمان آن از دو هفته به یکماه افزایش دارد.
رحمانی موحد همچنین از طی شدن مراحل نهایی لیستی خبر داد که قبل از سال جدید به وزارت خارجه اعلام شده بود و گفت: لغو روادید به این سادگی‌ها نیست چراکه بحث یک دستگاه نیست و بحث حاکمیتی است. باید در سطح دولت تایید شود و شرایط امروز ما برای این کار از هر زمان دیگری بین دستگاه‌ها مساعدتر است اما باید بسترهای اجرایی آن فراهم 
شود.
به گفته او تحقق این مهم زمان لازم دارد و به عواملی از جمله روابط سیاسی ، شرایط بین المللی بستگی دارد و باید صبوری کرد.
بر اساس این گزارش با رشد تکنولوژی و فراگیر شدن استفاده از اینترنت سفرها نیز از طریق اینترنت برنامه‌ریزی می‌شوند در چنین شرایطی ایجاد امکاناتی برای اخذ ویزا نیز از طریق اینترنت احساس می‌شود.
 تنها تفاوتی که میان ویزای معمولی و ویزای الکترونیکی وجود دارد  نبود امکان تطابق متقاضی ویزا با پاسپورت و سایر روش‌های تشخیص هویت است از این رو در مورد e-visa صحت ادعاها به عهده متقاضی روادید است و روادید صادر شده باید در مبدا ورودی به گردشگر تحویل داده شود. برای این منظور بایستی زیر ساخت‌های لازم در مبادی ورودی نظیر فرودگاه‌ها ایجاد شود تا دارنده ویزای الکترونیکی با ارایه یک کد یا شماره ویزا و ارایه گذرنامه ویزای خود را در ترمینال ورودی دریافت کند.

​​