فناوری اطلاعات

وعده بهره برداری از 5 محصول امنیتی سایبر تا پایان سال

رئیس سازمان پدافند غیرعامل از عملیاتی شدن 5 محصول امنیتی بومی شامل سوئیچ، مسیریاب (روتر) ، موتور جستجو، ضدبدافزار بومی و مركز عمليات امنيت شبكه (SOC ) خبر داد و گفت: تا پایان سال این محصولات در تاسیسات اصلی و حساس کشور به کار گرفته می شوند.

سردار غلامرضا جلالی در گفتگو با مهر، حمایت از تولید زیرساختهای اساسی فضای سایبر کشور را از جمله برنامه های سازمان پدافند غیرعامل برشمرد و گفت: طی چند ماه اخیر 36 محصول امنیتی ساخت داخل گواهی تائیدیه کارکردی و امنیتی از سازمان پدافند غیرعامل دریافت کردند.
 
وی با بیان اینکه یکی از این محصولات، اسکادای بومی است، افزود: هم اکنون سیستم اسکادای بومی که کنترل و هدایت شبکه های اصلی و حساس کشور را برعهده دارد در 5 حوزه نصب شده و مورد استفاده قرار گرفته است.
 
سردار جلالی با اظهار امیدواری از اینکه این محصول به عنوان نسخه اول رشد کیفی و نهایی داشته باشد گفت: اسکادای بومی هم اکنون در حوزه های زیرساختی گاز و برق کشور نصب شده و برای سایر سیستم های اصلی نیز به زودی ارتقا می یابد.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: تولید محصولاتی مانند سوئیچ بومی، روتر بومی، موتور جستجوی بومی و ضدبدافزار بومی نیز در دستور کار قرار دارند که تا پایان سال به محصول نهایی تبدیل خواهند شد.
 
وی با بیان اینکه تولید مركز عمليات امنيت شبكه (SOC ) نیز در دستور کار قرار گرفته است ادامه داد: تاکنون 3 نسخه از این محصول تولید شده و در حال تست است که پس از رفع ضعفها و اشکالات، قابل استفاده در زیرساختهای اصلی کشور خواهد بود.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید براینکه این سازمان، امور اجرایی را بر اساس پروژه های مدنظر و شاخص های مورد مطالبه واگذار می کند ادامه داد: محصولات بومی که از مرحله طراحی تا اجرا در داخل کشور تولید شود و منبع اولیه آن نیز در اختیار خودمان باشد مورد حمایت سازمان پدافند غیرعامل قرار می گیرد.
 
وی گفت: برای مثال اسکادای ملی توسط 3 شرکت دانش بنیان که به معنای واقعی این محصول را تولید کرده بودند در قالب یک کنسرسیوم ملی و با افزودن بخش امنیتی، به اجرا درآمد که هم اکنون نیز این محصول کاملا بومی، در بخش کنترل و هدایت شبکه خط لوله اتیلن غرب به کار گرفته شده است.

​​