فناوری اطلاعات

دستور ویژه وزیر صنعت برای توسعه صنایع الکترونیکی

منبع: مهر
مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک وزارت صنعت در خصوص دستور ویژه وزیر صنعت برای حمایت از طرح‌های الکترونیکی گفت: براساس نظر وزیر صنعت، سرمایه صندوق به هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت که امیدواریم مجلس نیز نظر مساعد و حمایتی در این زمینه داشته باشد تا بتوانیم ایده‌ها را به خلق ثروت برسانیم.
 
برزو مختاری افزود: بر اساس قانون صندوق توسعه صنایع الکترونیکی موظف به اعطای تسهیلات، صدور ضمانت‎نامه و کمک بلاعوض و سرمایه‎گذاری ریسک‌پذیر بوده است که با توجه به محدودیت منابع در حال حاضر اعطای تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه برای واحدهای متقاضی در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک وزارت صنعت افزود: در سال‎های اخیر سود تسهیلات ارایه شده از سوی این صندوق 4 تا 12 درصد بوده که با توجه به تشدید قیمت‌ها در بازار و جذابیت پول کم بهره به منظور بازگشت منابع به صندوق و انجام حمایت‌های جدید نرخ سود تسهیلات با 50 درصد افزایش به 6 تا 18 درصد رسیده است.
وی در پاسخ به این سوال که جذابیت دریافت تسهیلات از صندوق در مقایسه با بانک‎ها به چه نحوی است، تصریح کرد: هیچ بانکی از ایده حمایت نمی‎کند و مقایسه نرخ سود تسهیلات صندوق با آنچه که بانک‌ها ارایه می‏دهند محلی از اعراب ندارد.
به گفته مختاری، صندوق از تمام ایده‎ها که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی ارایه می‎شود حمایت می‎کند ضمن اینکه هدف اصلی ما خلق ثروت و تبدیل ایده به ثروت است.
 
  تولید نوت‎بوک و موبایل صرفه ندارد
مختاری در پاسخ به سوالی مبنی بر حمایت صندوق از پروژه تولید گوشی تلفن همراه و لپ تاپ نیز گفت: با توجه به تغییر مداوم این حوزه و شرکت‎های پیشتاز آن در عرصه جهانی، سرمایه‎گذاری برای کشور مقرون به صرفه نیست اما از جهت اینکه این حوزه باعث رشد دانش نوین در کشور می‎شود می‎تواند تولید ارزشمند باشد. این در حالی است که به نظر می‌رسد زمانی که در دانش تولید گوشی‎های تلفن همراه توانستیم به مقطع رهبری دانش برسیم می‎توان روی محصول سرمایه گذاری و تولید گسترده را آغاز کرد.
این مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید موبایل در دو مرحله شکست خورده، علی رغم اینکه داوطلبان زیادی داشته است اما تنوع باعث می‎شود که نتوانیم رهبری محصول را به دست گیریم و سرمایه‏گذاری سودآوری داشته باشیم.
 
  از ایده تولید موبایل حمایت نکردیم
مختاری با بیان اینکه در حوزه تولید موبایل یک ایده به صندوق برای تامین مالی معرفی شد، گفت: به جهت اینکه مطمئن بودیم تولید موبایل در کشور بازدهی لازم را نخواهد داشت از این ایده حمایت نکردیم چرا که تولید این محصولات سرمایه‎گذاری سنگینی می‎طلبد و سرمایه ما پاسخگو نیست ضمن اینکه یک مورد تولید پیجر نیز در کشور آغاز شد که هنوز هم نتوانسته تعهدات خود را ایفا کند.
وی ادامه داد: تاکید وزیر صنعت این است که صندوق در حوزه تولید ایده و تبدیل آن به ثروت گام بردارد و منابع محدود را به سمتی هدایت کند که بیشترین بازدهی را داشته باشد.
به گفته مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، صدور ضمانت‎ها چهار برابر میزان سرمایه صندوق صورت می‎گیرد این در حالی است که مجلس نیز باید به اثرگذاری این حوزه توجه جدی داشته باشد تا بتوانیم تمرکز بیشتری بر صنایع نوین داشته باشیم اما انتظار ما این است که مجلس قوانین موثری در زمینه حمایت از صنایع نوین و حضور قدرتمند صندوق در این عرصه داشته باشد.
مختاری در مورد تصمیم دولت قبل برای واگذاری صندوق حمایت از توسعه صنایع الکترونیک گفت: ماموریت ما حمایتی است و نمی‎توان آن را به بخش خصوصی واگذار کرد و بر همین اساس وزیر صنعت معدن و تجارت در تلاش است تا صندوق را از فهرست واگذاری‌ها خارج کند.
به گفته مختاری، این صندوق 7 حوزه الکترونیک، صنایع ارتباطی، اتوماسیون، صنایع رایانه‎ای، الکترونیک نوری، الکترونیک مصرفی و الکترونیک کاربردی را تحت پوشش قرار می‎دهد و تا امروز توانسته 1100 طرح را با پرداخت 180 میلیارد تومان منابع مالی، تامین اعتبار کند.
وی افزود: در لایحه جدید حمایت از تولید نیز تاکید شده که سرمایه این صندوق افزایش یابد، این در حالی است که شرکتی همچون سامسونگ در کره، در سال 2012 معادل 190 میلیارد دلار فروش داشته است، در حالیکه بودجه این صندوق، با میزان فروش این شرکت، قابل مقایسه نیست.
مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک وزارت صنعت گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه 10 برابری صندوق به دولت داده شده است، اما با رويكرد مثبت و موثر وزیر صنعت، معدن و تجارت به اين صنايع تقاضاي رشد 20 برابري سرمایه این صندوق در دستور قرار گرفت كه اميدواريم با رفع مهم‎ترين مانع كه حذف ماده 16 قانون حمايت از توليد داخل جهت ادغام صندوق‌ها است، بتوانيم در اسرع وقت نسبت با راه‌اندازي صندوق حمايت از صنايع نوين با سرمايه 1000 میلیارد توماني و اساسنامه‌هاي توانمند و اثرگذار اقدام كنيم.
وی اظهار داشت: البته مقدمات كار آماده است و امیدواریم صحن مجلس نیز با حذف سريعتر اين مانع موجبات اجراي بند ب ماده 151 قانون برنامه پنجم را فراهم آورد تا بتوان از ایده‌های نوین و تجاری‌سازی این طرح‌ها حمایت کرد. البته پویایی منابع مهم‎تر از ميزان سرمایه است و بر این اساس در اساسنامه تدوين شده صندوق حمايت از صنايع نوين پیش‌بيني کرده‏ایم که به دلیل حوزه مخاطبان و ذی‎نفعان گسترده این صندوق، شرایطی را فراهم شود که پویایی به این سیستم بیش از گذشته حاکم شود و با افزایش سرمایه، زمینه برای انعطاف‌پذیری بیشتر در مقابل درخواست‎هاي متنوع و متغيير اين صنايع فراهم شود.

​​